Politika

Intervju

Josipović: Žao mi je što neće doći srbijanski predsjednik Tadić

Josipović: Žao mi je što neće doći srbijanski predsjednik Tadić

'Meni je žao što predsjednik Tadić ne dolazi. Mislim da je to jedna propuštena prilika da što prije započnemo dijalog', kazao je Josipović u razgovoru

Novoizabrani hrvatski predsjednik Ivo Josipović poručio je u intervjuu beogradskoj agenciji FoNet da on i Hrvatska nude Srbiji ruku prijateljstva koju treba prihvatiti te izrazio žaljenje što srbijanski predsjednik Boris Tadić neće prisustvovati njegovoj predsjedničkoj inauguraciji.

'Meni je žao što predsjednik Tadić ne dolazi. Mislim da je to jedna propuštena prilika da što prije započnemo dijalog', kazao je Josipović u razgovoru objavljenom u srijedu te dodao da to ne shvaća kao rezultat neprijateljstva ni prema Hrvatskoj ni prema njemu osobno.

Ocijenivši to dijelom politike koju Srbija provodi, a za koju, kako je rekao, nije baš siguran da je baš racionalna i da će dati neki rezultat, novi hrvatski predsjednik naglasio je da je to stvar Srbije u koju se on ne bi htio miješati.

Josipović je dodao kako bi volio da do susreta s Tadićem dođe što prije te je istaknuo da različite pozicije Srbije i Hrvatske o Kosovu ne bi smjele utjecati na budući razvoj bilateralnih odnosa.

Ukupne bilateralne odnose Hrvatske i Srbije okarakterizirao je nedovoljno dobrima, ukazujući da sadašnji naraštaji političara nemaju pravo ostavljati probleme idućima, već ih moraju riješiti.

Komentirajući nedavnu izjavu svoga prethodnika Stjepana Mesića o slanju vojske u Bosnu i Hercegovinu, Josipović je kazao da je to doživio kao stanovitu metaforu i želju da se naglasi potreba očuvanja BiH.

'Naravno da Hrvatska nema ambicije ratovati i slati vojsku bilo gdje, osim u operacije NATO-a, tako da ozbiljne namjere ugrožavanja bilo koga nije ni bilo', istaknuo je.

Dodao je da je BiH suverena, prijateljska i susjedna država Hrvatskoj, kojoj je u interesu da Hrvati u BiH opstanu i imaju dobar položaj, te da se o uređenju odnosa moraju dogovoriti tri konstitutivna naroda.

Interesi, kako je rekao, nisu lako pomirljivi, ali se političari svih triju naroda u BiH moraju suočiti s činjenicom da odgovornost počiva na njima, kako se ne bi nastavila ovako teška politička situacija koja BiH čini čimbenikom nestabilnosti.


Reci što misliš!