Politika

Čačić: Pravosuđe je na niskim granama

Čačić: Pravosuđe je na niskim granama

'Naše pravosuđe je na vrlo niskim granama, smatra Radimir Čačić. Dakle imamo sud i sutkinju koja sebi dozvoli da otvori privatnost žrtve. Takav sudac ne zaslužuje da se zove sucem, to je sramota ove zemlje'

U prvom dijelu jučerašnjeg Otvorenog Hloverka Novak-Srzić razgovarala je s predsjednikom HNS-a Radimirom Čačićem o njegovom susretu s premijerkom Jadrankom Kosor. Čačić je rekao da je s premijerkom razgovarao o tome kako izvući Hrvatsku iz gospodarske krize, javlja HTV .

Ja oduvijek imam korektan odnos s premijerkom i nema razloga da to ne nastavimo. Uz čaj nismo govorili o strateškim okvirima, ali rekao sam joj da ćemo ih objaviti idući tjedan. Vlada će naravno procijeniti što može od toga ili ne, rekao je Čačić.

Naglasio je da je optimizam u našoj zemlji trenutno na najnižoj razini iz svima poznatih razloga. Imamo eksploziju nezaposlenosti, recesiju, državni dug je gotovo na razini nacionalnog proizvoda. To nisu podloge za optimizam, rekao je šef HNS-a.

Čačić se zapitao ima li Hrvatska u ovoj situaciji luksuz za dugoročne planove? Mi sad trebamo nešto što će u najkraćem mogućem roku "ubrizgati svježu krv u krvotok" te ostati kao stabilan temelj za daljnji rad, istaknuo je.

Gdje je granica između interesa javnosti i privatnosti

Objavljivanje SMS-a pokojnog Ive Pukanića i osoba s kojima je komunicirao i dalje je u središtu pozornosti. Zašto je sadržaj SMS poruka Ive Pukanića ušao u sudski spis, a nema veze s kaznenim djelom? S kojim ciljem i prema čijem je nalogu objavljeno privatno dopisivanje bivšega glavnoga urednika Nacionala s vodećim ljudima iz političkog i javnog života? Znači li to povredu ljudskih prava i kršenje zakona?

Tko je kriv za objavu SMS-a?

Granicu na kojoj završava interes javnosti, a započinje privatnost pokušali su rasvijetliti gosti drugog dijela Otvorenog: novinar tjednika Nacional Berislav Jelinić, Radimir Čačić (HNS), novinar Večernjeg lista Marinko Jurasić, sociolog Slaven Letica te odvjetnik Emil Havkić. Iz dubrovačkog studija u emisiju se uključio potpredsjednik HND-a Luko Brailo.

Nacionalov novinar Jelinić je rekao kako mu se diže želudac od svega što je čuo, dodavši kako će ipak pokušati biti objektivan. Sutkinja je napravila veliki previd, evidento je pogriješila. Dopustila je da van izađu privatne poruke koje ništa ne znače za slučaj, istaknuo je. To je poslužilo kao manevar da se skine tajnost sa toga i da se novinari time okoriste. Tu su povrijeđena Pukanićeva temeljna ustavna prava, rekao je Jelinić.

Letica u cijelom slučaju vidi dva problema - prvi je odluka suda da se sms koristi kao dokaz. Drugi su problem novinari, ali logično je da su to objavili, istaknuo je dodavši kako je time nažalost nastradala privatnost osoba koje nisu javne.

Odvjetnik Hafkić smatra kako ovaj slučaj ima dvije razine - odnos države i pojedinca i medija i pojedinca. Nije ovo izdvojeni slučaj, već su se ovakve stvari događale, rekao je.

U suštini mi ovdje imamo kolaps pravne države. Naše pravosuđe je na vrlo niskim granama, smatra Radimir Čačić. Dakle imamo sud i sutkinju koja sebi dozvoli da otvori privatnost žrtve. Takav sudac ne zaslužuje da se zove sucem, to je sramota ove zemlje. Nitko više ovdje nema osjećaj sigurnosti i to s razlogom, rekao je predsjednik HNS-a.

Objavljenje privatne poruke žrtve, ali sadržaj nije zanemariv

U svakom slučaju, kada jednom privatna korespodencija propustom suda izađe u javnost postavlja se pitanje je li to onda javno dobro? Započete su i rasprave o tome jesu li mediji donijeli ispravnu odluku objavljivanjem tog sadržaja?

Ovaj je slučaj sasvim sigurno presedan. U onom trenutku kad su ti transkripti postali javno dobro, dio medija je to prihvatio i objavio. Ali ne možemo se praviti blesavi i reći da je sadržaj poruka nezanimljiv javnosti, zaključio je potpredsjednik HND -a Luko Brailo.


Reci što misliš!