Nuklearno oružje
Obama i Medvedev potpisali START II
Prema tome sporazumu, nuklearno oružje moraju smanjiti za trećinu
Američki predsjednik Barack Obama i njegov ruski kolega Dmitrij Medvedev točno u podne u Praškom dvorcu potpisali su novi bilateralni sporazum o ograničenju strateškog nuklearnog naoružanja (START II). Prema tome sporazumu, nuklearno oružje moraju smanjiti za trećinu, javlja HTV
Poslije potpisivanja sporazuma, za koji svi komentatori tvrde da je povijesni, na večeri će se na poziv američkog predsjednika, sastati čelnici država ili vlada srednje Europe na koji je pozvana i predsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor.
Novi sporazum ograničit će broj razmještenih strateških nuklearnih bojnih glava na 1550 sa svake strane u odnosu na 2200 bojnih glava iz sporazuma START I koji je na snazi bio od 1991. do kraja 2009. godine.
Bilo je potrebno nekoliko mjeseci iscrpnih pregovora kako bi se te dvije nuklearne sile sporazumjele da sljedećih 10 godina međusobno nadziru i smanje nuklearno naoružanje.
Ratifikacija ruši sporazum?
Da bi on bio pravovaljan, moraju ga ratificirati parlamenti obje zemlje. Posebno je važno postići konsenzus u američkom Senatu koji ga mora ratificirati dvotrećinskom većinom.
Možda će u tom nastojanju imati problema, poglavito ako se proces rastegne do izbora u studenome, nakon kojih se republikanci nadaju kojem senatskom mjestu više. Kremlj nema takvih poteškoća, ali mu ne pada napamet ratificirati sporazum dok to ne učini i Senat.
Obami i Medvedevu raste ugled
Analitičari smatraju da će nuklearni sporazum na američkoj strani znatno osnažiti Obamin moralni autoritet u zalaganju za neširenje nuklearnog oružja, što je jedan o njegovih ključnih vanjskopolitičkih ciljeva. Osnažen novim vanjskopolitičkim uspjehom, Obama u Washingtonu 12. i 13. travnja organizira summit o nuklearnom oružju na kojem će sudjelovati više od 40 šefova država ili vlada.
Potpisivanje tako značajnog sporazuma moglo bi i ruskog predsjednika Medvedeva izvući iz sjene premijera Vladimira Putina. Rusima je novi sporazum bitan i jer bi većina nuklearnog oružja za nekoliko godina propala zbog dotrajalosti.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
-
U trećem i posljednjem tekstu u seriji o sigurnim i pravednim granicama planetarnih resursa bavimo se putokazima ostvarivanja ovih progresivnih društvenih i ekoloških ciljeva.
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
Reci što misliš!