Unatomč najavi smanjenja
Državni aparat povećao troškove za 8 milijardi kuna!
Svaki peti zaposleni u javnoj upravi je neki rukovodeći kadar odnosno neki šef što je uz podobnost kao jedini kriterij zapošljavanja pravi i istinski problem.
"Trebamo drugačiju preraspodjelu 32 milijarde kuna godišnje koje Vlada mora osigurati za plaće u javnom državnom sektoru", rekla je jučer na konferenciji za novinare premijerka Jadranka Kosor pitajući se je li realno davati toliki novac? U toj izjavi kao i zabrinutosti za tolike plaće kao i broj zaposlenika u državnom aparatu ništa ne bi bilo čudno da upravo njena politika, kao i politika Ive Sanadera u HDZ-u nije napravila da se u posljednjih sedam godina izdvajanja za plaće s mršavih "17 milijardi kuna" nije gotovo pa udvostručilo.
Smiješnih 24 milijarde
Kosor je u svom gospodarskom programu najavila smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi kojih bi do isteka 2010. godine trebalo biti manje za 5 posto, no još uvijek nije poznato po kojim kriterijima posebice ako se zna da još uvijek ne postoji registar javnih i državnih službenika zbog čega je u kolovozu osnovno novo Ministarstvo uprave.
No, danas, gotovo nevjerojatno zvuči podsjećanje na izjavu ministra financija Ivana Šukera iz lipnja 2006. godine kada je jednako dramatičnim glasom kao jučer Kosor rekao da je proračunsko izdvajanje za plaće državnih službenika i javnih službi preveliki iznos koji se mora smanjiti. Danas smiješno zvuči da je Šuker tada bio zabrinut zbog "tek" 24,2 milijarde kuna". Tada je najavio da će se morati rezati državna uprava, no njegovo "rezanje" svelo se na dodatno povećavanje i to za više od 8 milijardi kuna!
Napuhavanje državne uprave
Šuker je tada osnovao Nacionalno vijeće za vrednovanje modernizacije državne uprave koja je brojala 11 članova. Vijeće koje je formirano da bi riješilo problem stiglo je tek do konstituirajuće sjednice. Tada je stalo, a državni aparat počeo se opet puniti nesmiljenom i galopirajućom žestinom.
Najveći problem ovako glomaznog državnog aparata zapravo i nije cijena rada, odnosno koliko se izdvaja za plaće već upravo efikasnost odnosno kvaliteta rada koja je daleko ispod europskog prosjeka, ali i tradicije. Uostalom sama premijerka Kosor u naletu iskrenosti priznala je da je svaki peti zaposleni u javnoj upravi neki rukovodeći kadar odnosno neki šef što je uz podobnost kao jedini kriterij zapošljavanja pravi i istinski problem.
Da i ne govorimo o tome da je vladajuća politika do sada rješavajući problem glomaznog aparata uvijek rezimirala s još većim troškovima.
Vezane vijesti
-
S jednim glasom više od potrebnih 76, Hrvatski sabor u petak je izmijenio Državni proračun za ovu godinu, ukupni prihodi povećavaju se za tri milijarde kuna (na 150,3 milijarde), a rashodi za 9,4 milijarde (na 167,4 milijarde) kuna.
-
Prijedlogom proračuna za 2018. godinu koji je Vlada u četvrtak uputila u saborsku proceduru u odnosu na originalni proračun za ovu godinu predviđen je rast proračuna većine ministarstva pri čemu najviše resorima gospodarstva i zaštite okoliša, za 27,6 odnosno 25,7 posto, dok je za tek tri ministarstva predviđeno manje sredstava, a najviše resoru financija, za gotovo 26 posto.
-
Ministar financija Zdravko Marić osvrnuo se na preporuke MMF-a o rezanju troškova javne uprave, uvođenje poreza na nekretnine te je kazao da Vlada i bez preporuka MMF-a zna što treba napraviti. Najavio je rebalans proračuna i dodao da ima višak u državnoj blagajni'.
-
Gradsko vijeće Varaždina odbilo je u četvrtak prijedlog proračuna za 2017. gradonačelnika Gorana Habuša (HNS) budući da je za proračun, od ukupno 25 članova varaždinskog gradskog predstavničkog tijela, glasalo 12 vijećnika
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Reci što misliš!