Politika

Kosor i Pahor u Bohinju

Pitanje Ljubljanske banke riješit će se u roku od tri mjeseca

Pitanje Ljubljanske banke riješit će se u roku od tri mjeseca

Premijeri su dogovorili da će se pitanje štediša Stare Ljubljanske banke riješiti u roku od tri mjeseca i to bez kršenja prava pojedinca i u skladu s ugovorom o sukcesiji

Premijerka Jadranka Kosor sastala se danas sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom u Bohinju kako bi razgovarali o mogućim rješenjima dugogodišnjeg spora oko Ljubljanske banke.

Premijeri su dogovorili u Bohinju da će se pitanje štediša Stare Ljubljanske banke riješiti u roku od tri mjeseca i to bez kršenja prava pojedinca i u skladu s ugovorom o sukcesiji.

"Dogovorili smo smjer kojim idemo na osnovi potpisanih međunarodnih ugovora i vodeći računa o individualnim pravima. Sigurna sam da nas to vodi k rješenju", istaknula je Kosor.

Zadovoljno su zaključili kako sastanak u Bohinju ima značenje sastanka u Trakoščanima kada je načelno dogovoreno rješenje graničnog spora. Podsjetili su kako im prije godinu dana u Trakošćanu nitko nije predviđao uspjeh, a problem granice ipak je riješen.

Da je atmosfera između dvoje državnika na Bohinjskom jezeru zaista bila opuštena, vidi se i po tome što je premijer Pahor Jadranku Kosor dočekao bez kravate. Slovenski premijer istaknuo je u Bohinju kako će Hrvatska do Božića moći zatvoriti sva poglavlja u pregovorima s EU. Kosor je dodala kako su mostovi izgrađeni prije godinu dana sada temelj za rješavanje i ostalih otvorenih pitanja između dviju zemalja.

Premijerka je u Bohinju iskoristila priliku i Slovence pozvala na odmor na hrvatsku obalu. Pozdravila je i sve novinare, naročito novinara Radija 1 koji ju je prije nekoliko dana nazvao predstavljajući se kao Pahor.

Pahor je jučer bio prilično optimističan oko današnjeg susreta s Jadrankom Kosor koji se simbolično održava točno godinu dana nakon njihovog sastanka u Trakošćanu kada je riješeno pitanje graničnog spora dviju zemalja. Pozitivan stav slovenskog premijera dijelila je i Kosor koja je jučer istaknula kako se ne boji eventualne blokade hrvatskih pristupnih pregovora s EU-om ako se ne riješi pitanje Ljubljanske banke. Optimizam dvaju premijera budio je i velika očekivanja po pitanju njihovog eventualnog dogovora.

Ljubljanska banka 130 tisuća hrvatskih štediša duguje oko 160 milijuna eura, bez kamata. Dug se vuče od 1993. godine kada je slovenski parlament, s ciljem da spasi banku, njezinu aktivu prebacio na Novu Ljubljansku banku. Prvotni dug iznosi je 420 milijuna eura, no Hrvatska je u svoj javni dug preuzela 260 milijuna eura. Istovremeno, slovenska banka od hrvatskih poduzeća potražuje 157 milijuna eura. Slovenska vlada najavila je kako će ulaskom Ljubljanske banke na hrvatsko tržište uvjetovati i zatvaranje pregovora u poglavlju o slobodnom protoku kapitala Hrvatske i Europske unije.


Reci što misliš!