Politika

Pali smo na razinu Bugarske

Šuker nasmijan, građani zabrinuti

Šuker nasmijan, građani zabrinuti

Glavni ekonomist Societe generale Splitske banke Zdeslav Šantić kazao je za Index kako će smanjenje rashoda zasigurno pomoći proračunu, no, upozorava, ponovno je izostao reformski zahvat

"Nema rebalansa proračuna", prva je reakcija ekonomskog stručnjaka Ljube Jurčića nakon sastanka vladajuće koalicije u Banskim dvorima. Čelnici koalicijskih stranaka i ministri otkrili su nakon sastanka da povećanja PDV-a neće biti, niti će se dirati u plaće i mirovine. Vladin se "master plan" sastoji tek u tome da svako pojedino ministarstvo uštedi oko milijardu i pol kuna, i to de fakto na uredskom materijalu. Stručnjaci ga već nazivaju "kozmetičkim rebalansom proračuna", predizbornom političkom kalkulacijom koja nas neće poštedjeti novih zaduživanja niti riješiti pitanje prevelike javne potrošnje.

No, ministra finacija Šukera, čini se, to ne brine previše. S osmijehom od uha do uha pojavio se pred fotografima na izlasku iz Vlade nakon sastanka.

Jurčić je objasnio kako se rebalans morao napraviti zato što je bilo očito da su prihodi manji od planiranih te da će se rebalans napraviti iz formalnih razloga. "S obzirom na to da je očito da dolazi izborna godina, na strani rashoda neće biti novih promjena, a na strani prihoda država je nemoćna. Tako da će, sve u svemu, rebalans biti kozmetički, a njegova posljedica bit će povećanje deficita i zaduživanje države", kaže Jurčić koji pitanje novog zaduživanja Hrvatske stavlja u kontekst političke procjene. "Budu li izbori raspisani prije, onda će se gledati odgoditi plaćanje računa te će se Vlada manje zadužiti", smatra Jurčić koji drži da nam nova zaduživanja ipak "ne ginu".

Glavni ekonomist Societe generale Splitske banke Zdeslav Šantić kazao je za Index kako će smanjenje rashoda zasigurno pomoći proračunu, no, upozorava, ponovno je izostao reformski zahvat.

"Mi od mirovinske reforme nismo imali značajniju reformu. Tada smo se, početkom 2000., uspoređivali s Češkom, Slovačkom i Poljskom, zemljama koje su sada daleko ispred nas. Sada smo sličniji Bugarskoj", ističe Šantić objašnjavajući kako Hrvatska nema samo problem visoke potrošnje, već i njene strukture. "Ne provedemo li sada reforme, kao što su to morale napraviti i zapadnoeuropske zemlje, slijedi nam razdoblje stagnacije, u kojem oporavak od nezaposlenosti neće biti omogućen, niti će biti ublažen trend rasta javnog duga u BDP-u", upozorava Šantić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.