Politika

Rebalans

Izvanredna sjednica Sabora: Kako će Kosorica braniti rebalans?

Izvanredna sjednica Sabora: Kako će Kosorica braniti rebalans?

Rebalansom su najzadovoljniji pak čelnici sindikata. U plaće i mirovine se neće dirati. Neće se povećavati ni PDV, a zasada se neće uvoditi ni neki drugi porezi, poput onoga na poslovanje banaka

U Saboru će danas biti u najmanju ruku burno. Na dugo očekivanoj izvanrednoj sjednici raspravljat će se o prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna. Prije dva dana hrvatska javnost dobila je uvid u misteriozni Vladin prijedlog rebalansa proračuna koji će se danas naći na tapeti saborskih zastupnika.

Vladajući nas već tri dana bezuspješno pokušavaju uvjeriti kako se ne radi o predizbornom, kozmetičkom rebalansu, već o rebalansu koji je donesen "da zaštiti životni standard građana i ojača gospodarstvo", danas će u to isto pokušati uvjeriti oporbu u Saboru.

No, žestoke kritike na račun rebalansa stižu sa svih strana. Na Jadranku Kosor okomile su se oporbene stranke optuživši je da je ovim rebalansom odustala od Programa gospodarskog oporavka, a Vladin su prijedlog rebalansa žestoko kritizirali i savjetnici Jadranke Kosor. Kritike idu do tih granica da se vjeruje da je prijedlog rebalansa uzrokovao raskol među premijerkinim savjetnicima. Najžešći u kritikama pri tom su Željko Lovrinčević koji drži da je Vlada morala rezati, a ne povećavati rashode te da se moralo ići na jače obuzdavanje proračunskog deficita, te Sandra Švaljek koja već priziva MMF, ali i naglašava kako će prorijediti svoje odlaske u Banske dvore.

Rebalansom su najzadovoljniji pak čelnici sindikata. U plaće i mirovine se neće dirati. Neće se povećavati ni PDV, a zasada se neće uvoditi ni neki drugi porezi, poput onoga na poslovanje banaka. U suštinu, rebalans se bazira na planu da ministarstva smanje rahode za milijardu i pol kuna, no isti ne predviđa smanjenje troškova, a niti njihovo zadržavanje na postojećoj razini, već, naprotiv - njihovo povećavanje. Proračunski deficit ove godine iznosit će 14 milijardi kuna umjesto izvorno planiranih 8,6 milijardi. Državni proračun koji je Vlada donijela na početku godine predviđao je rashode od 121,4 milijarde kuna. Umjesto da se rashodi rebalansom smanje, Kosorica, Šuker i ostatak ekipe iz Banskih dvora uspjeli su ih povećati na 122,3 milijarde kuna. Istovremeno su se morali suočiti s činjenicom da se prihodi smanjuju za 4,5 milijardi kuna (na 108,3 milijarde kuna), zbog čega će konačni deficit biti čak 5,4 milijardi kuna veći od predviđenog!

"Ne možemo govoriti ni o kozmetičkom ni o predizbornom rebalansu iz jednostavnog razloga što ovo uopće nije rebalans. Hrvatska Vlada još jednom se odbila suočiti s krizom i srezati državnu potrošnju", kritizirao je šef SDP-a Zoran Milanović i Kosorici otvoreno poručio - u godinu dana nisi napravila apsolutno ništa!

Kao šamar hrvatskim građanima nakon svega zvuči premijerkino uvjeravanje kako ovo nije predizborni rebalans i da mu nije svrha održavanje na vlasti. "Izbori su, na kraju krajeva, tek u jesen iduće godine", kaže premijerka Kosor.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.