Bolovanje i političari
'Bilo bi pristojno da saborski zastupnik prijavi bolovanje'
'Ležao sam do četiri dana zbog gripe i nisam to prijavio. Uvijek sam mogao reći da sam koristio godišnji odmor. Da sam duže bolestan sigurno bih prijavio bolovanje', rekao je Josip Leko
Slučaj Zdravka Ronka (SDP) pokrenuo je pitanje jesu li zastupnici dužni prijaviti bolovanje. Iako je u prošlom sazivu zastupniku Antunu Kapraljeviću, koji je bio u bolnici zbog infarkta, rečeno da zastupnici ne trebaju prijavljivati bolovanje, ta se priča promijenila.
Pitanje bolovanja zastupnika nije regulirano Zakonom o pravima i dužnostima zastupnika, no on ga je dužan prijaviti prema Zakonu o radu i Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju, kažu u saborskoj Službi za odnose s javnošću.
Praksa pokazuje da su zastupnici bolovanje prijavljivali po vlastitoj savjesti. Otvore li bolovanje, zastupnici ostaju bez raznih naknada poput zastupničkog paušala i naknade za odvojen život pa im plaća padne na 4500 kuna. Računica je jasna. Saborskom zastupniku više se isplati ne prijaviti bolovanje, sjediti kod kuće i mjesečno primati u prosjeku 16.000 kuna plaće.
'Čujem da zastupnici vrlo rijetko prijavljuju bolovanje. Ležao sam do četiri dana zbog gripe i nisam to prijavio. Uvijek sam mogao reći da sam koristio godišnji odmor. Da sam duže bolestan sigurno bih prijavio bolovanje', rekao je Josip Leko (SDP).
Andriju Hebranga (HDZ) čude tumačenja da zastupnik nije dužan otvoriti bolovanje. Ističe da svatko tko ne dolazi na svoje radno mjesto to mora i opravdati. No, iako za zastupnike ne postoji evidencija dolaska na posao, a svjedoci smo da je sabornica tijekom rasprava uglavnom poluprazna, Hebrang ima objašnjenje:
'Zastupnik nema radno mjesto samo u Saboru, nego u odboru i na terenu s biračima. Kada nije u sabornici, zastupnik je možda u svom uredu i priprema govor', obrazložio je.
Za Zlatka Koračevića (HNS) situacija je jasna, bolovanje se mora prijaviti.
'Neshvatljivo mi je da se zastupnici ne pridržavaju zakona koji sami donose. Imamo mnoge privilegije koje drugi zaposleni nemaju, prema tome minimum pristojnosti je prijaviti bolovanje', stav je HNS-ovca.
Vezane vijesti
-
Hebrang je upozorio i na stres kojemu su izloženi zastupnici, rekavši da su na nedavnom sistematskom pregledu kod zastupnika pronađena tri karcinoma i dva dijabetesa
-
Premijer Andrej Plenković najavio je u srijedu u Hrvatskom saboru da će od siječnja minimalna neto plaća biti povećana za 350 kuna, s 3400 na 3 750 kuna, odnosno na 500 eura neto.
-
Prosječna plaća u Hrvatskoj prvi puta je viša od 7.000 kuna, istaknuo je u četvrtak na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković, ocijenivši da je tome pomogla porezna reforma i državna pomoć gospodarstvu za vrijeme pandemije koronavirusa.
-
Vlada RH danas će donijeti uredbu o povećanju minimalne plaće u Hrvatskoj na iznos od 4250 kuna u bruto, odnosno 3400 kuna u neto iznosu, počevši od 1. siječnja 2021. godine te će sukladno s tim rasti i minimalna studentska satnica.
Izdvojeno
-
Fra Marin će održati nagovor, potom predvoditi misno slavlje i euharistijsko klanjanje uz pjevanje Zbora mladih župe Bokanjac. Početak je u 19.30 sati.
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.