Mesić, Kučan i Đukanović
Ključni problem u regiji je BiH
Bivši predsjenici Slovenije i Hrvatske, Milan Kučan i Stjepan Mesić te bivši premijer Crne Gore Milo Đukanović usuglasili su se danas da je pitanje Bosne i Hercegovine ključno pitanje od čijeg rješavanja zavise i stabilizacija prilika u regiji i tempointegracije regije u EU, javlja Beta.
Političari su se danas sastali na konferenciji "Balkanska inicijativa za jačanje društava jugoistočne Europe" u Budvi.
Kučan je na konferenciji ocijenio da se Bruxelles mora "puno više angažirati oko Bosne" koju za razliku od drugih zemalja regije "treba mnogo više osposobiti" za prijem u EU.
"Bruxelles nema pravo govoriti 'mir je dovoljan'. Daleko od toga. Bruxelles se treba angažirati puno više, jer BiH treba osposobiti puno više od ostalih u regiji da bi bila partner za prijem u EU i to je razlikuje od svih ostalih kandidata", poručio je, upozorivši da će BiH, ako se to ne učini, zaostajati.
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić ocijenio je da rješenje problema u BiH treba tražiti u "inoviranju Daytona ili ustava", istaknuvši da "moraju izgubiti oni koji misle da se entiteti mogu pretvoriti u države".
On je kazao da je Zagreb Hrvatima u BiH poslao "transparentnu poruku" da je njihova država BiH, a glavni grad Sarajevo, i da tu "kreiraju svoju politiku".
"Tu poruku iz Beograda Srbima u Bosni još nismo čuli. Čuli smo poruku o jedinstvu i cjelovitosti BiH, ali u svemu podržavaju Milorada Dodika, a to su dvije različite stvari, jer Dodik ne priznaje BiH", kazao je Mesić.
Bivši crnogorski premijer Milo Đukanović ocijenio je da je "međunarodna zajednica posljednjih godina više trenirala strogoću u Bosni nego što je konstruktivno radila na osposobljavanju bosanskih institucija da prezumu odgovornost za svoju budućnost".
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.