Politika

Problem je u Republici Srpskoj

Hillary Clinton: BiH moramo držati na oku

Hillary Clinton: BiH moramo držati na oku

Uhićenje Ratka Mladića, zajedno su poručili američka državna tajnica Hillary Clinton i britanski ministar vanjskih poslova William Hague, napokon pruža priliku pravde za žrtve genocida u Srebrenici, ali i za razračunavanje s prošlošću i odlučno okretanje cijelog zapadnog Balkana prema boljoj budućnosti.

U tekstu koji su Clinton i Hague zajedno napisali, a koji je objavljen na internetskim stranicama State Departmenta, šefovi diplomacije SAD-a i Britanije analiziraju situaciju na zapadnom Balkanu. Iako ističu da se vide značajni pomaci s obzirom na recentno razdoblje, situacija u BiH podvučena je kao veliki problem za međunarodnu zajednicu.

"Već se vidi značajan napredak. Situacija u Srbiji i Hrvatskoj dramatično je različita nego prije dva desetljeća. Te se zemlje danas polako primiču članstvu u Europskoj uniji. Hrvatska je već članica NATO saveza i pred završetkom je pregovora s EU. Srbija radi na dobivanju statusa kandidata za EU. No, dok susjedne zemlje gledaju u budućnost, situacija u BiH i dalje pruža razlog za zabrinutost".

Zadnjih pet godina istaknuto je kao kritično razdoblje u demokratskom razvoju BiH. U tim godinama Bosna se, smatraju Clinton i Hague, politički vraćala unatrag. "Situacija se zadnjih mjeseci pogoršala i sada je potreban odlučan odgovor međunarodne zajednice, prije svega Europske unije", navodi se u tekstu. Kao središnji problem za stabilnost BiH istaknuta je Republika Srpska, odnosno nacionalistička retorika koja dolazi iz Dodikovog entiteta.

"Prave žrtve ove paralize nisu političar BiH, već njeni građani. Isti oni ljudi kojima bi politički lideri trebali služiti. Umjesto da žive u slobodnom, poštenom i prosperitetnom društvu, mnogi i dalje žive u sjeni razjedinjenosti i straha, pate od siromaštva, nezaposlenosti i nedostatka mogućnosti", poručuju Clinton i Hague, koji su uvjereni da se situacija u BiH može i mora hitno promijeniti.

Zbog toga međunarodna zajednica, smatraju vodeći diplomati SAD-a i Britanije, mora ostati fokusirana na BiH i na zapadni Balkan u cjelini. "Jako dobro znamo da sve što se dogodi u jednoj balkanskoj zemlji ima odraz na cijelu regiju. A nigdje to nije više istinito nego u BiH. Zbog toga je nužno očuvati Daytonski sporazum. Naša poruka mora biti jasna: želimo BiH kao jedinstvenu državu, s dva entiteta i tri ustavna naroda", pišu Clinton i Hague, te poručuju lokalnim političarima kako od njih očekuju da odustanu od "ustajalih prepucavanja" i počnu raditi za dobrobit zemlje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.