Reuters objavio
Balkanske tenzije su sramota i za Uniju. Ako tu ne uspije, EU ne može biti globalni igrač
Reuters je objavio analizu koja je posvećena završetku pristupnih pregovora između Hrvatske i EU
"Nakon godina ravnodušnosti oko novih članica, vođe Europske unije najadu se da bi ulazak Hrvatske mogao uvjeriti druge potencijalne zemlje članice da demokratske reforme daju rezultate", stoji u analizi koju je objavio Reuters a koja je posvećena završetku pristupnih pregovora između Hrvatske i EU.
"Plan je da hrvatski napredak pokaže zapadnom Balkanu kako je EU i dalje spremna rasti te pokaže kako rastuća zabrinutost oko zasićenosti proširenjem, koja je sve jača otkako su Europljani zbog ekonomske krize postali svjesni troškova prošrenja, ne znači da su reforme uzaludne", upozorava autor teksta i dodaje kako je poruka pažljivo sročena.
Ističe se kako su europski vođe zabrinuti da bi previše entuzijazma moglo udaljiti zapadne glasače koji bi se mogli zapitati nije li ulazak Hrvatske i njenih susjeda preuranjen s obzirom na demokratske reforme koje su morale biti provedene u procesu. Također, podsjeća se na slučaj Rumunjske i Bugarske koje su nakon ulaska u EU pokazale da nisu spremne biti dio europske obitelji. "Čini se da su se reforme Hrvatskoj isplatile", ističe se u analizi.
Iako su izvještaji prije samo tri mjeseca govorili o problemima u reformi pravosuđa, intenziviranje njihovog provođenja, omogučilo je Hrvatskoj da pokaže EU kako je spremna uhvatiti se u koštac sa raširenom korupcijom. "Hrvatska će u nadolazećem razdoblju biti budno motrena. Neslužbeno joj se poručuje kako će njen ulazak biti odgođen ukoliko tijekom ratifikacije pristupnog ugovora pokaže bilo kakvo posrtanje", upozorava Reuters.
S druge strane, podsjeća se na rezerve koje Nizozemska i Britanija imaju prema ulasku Hrvatske bez dodatnih monitoringa. "To je na neki način polica osiguranja. Možemo ih pratiti sve dok konji ne dođu kući. I pregledavati im zube", slikovito je opisao jedan od diplomata.
No, Reuters upozorava, nije samo Hrvatska pod povećalom. EU budno motri cijelu regiju i želi da njena poruka bude prihvaćena na cijelom Balkanu. EU smatra svojom sramotom činjenicu da u svom susjedstvu ima područja na kojima su još uvijek etničke i političke tenzije, pogotovo u svjetlu svog izlaska na svjetsku političku scenu kao jednog od bitnih igrača.
"Ukoliko EU ne može uspjeti na Balkanu, ne može imati ni globalne aspiracije", upozorava Rosa Balfour iz Europskog centra za politička promišljanja. Balkan nije samo mrlja na rezimeu EU, već i ozbiljna sigurnosna prijetnja, upozoravaju neki političari, zbog raširene korupcije i organiziranog kriminala, prenosi nacional.hr
"Veoma je bitno da nastavimo s podrškom proširenju. Alternativa je povući se i prihvatiti da će ti dijelovi jugoistočne Europe biti obilježeni propalim gospodarstvima i nestabilnim političkim sustavima. A to predstavlja rizik i za nas koji smo u EU", rekao je britanski ministar za europska pitanja David Lidington.
Vezane vijesti
-
Euro je malim državama dao izlaz u svijet, a velikim, poput Njemačke, otvorio je nova tržišta
-
Čelnici zemalja članica EU-a podržali su u petak na summitu u Bruxellesu prijedlog "liderske agende" predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska za učinkovitije funkcioniranje EU-a u sljedećem razdoblju do sredine 2019. godine, u kojem Uniju čekaju četiri ključna trenutka.
-
Predsjednik i premijer Bugarske Rumen Radev i Bojko Borisov istaknuli su u ponedjeljak u odvojenim razgovorima u Sofiji s predsjedataljem Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem da će ta zemlja biti prioritet Bugarskoj za vrijeme polugodišnjeg razdoblja njezina predsjedanja početkom 2018.
-
Ministri unutarnjih poslova zemalja članica Europske unije u petak su na sastanku u Luxembourgu ususglasili sustav prethodne kontrole putnika iz trećih zemalja kojima ne treba viza za ulazak u europski prostor.
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Evo još jedne Božićne humanitarne akcije kojoj je cilj prikupljanje sredstava i ostalih donacija Udruzi za pomoć ženi I djetetu ‘’Duga’’, koja u gradu Zadru djeluje od 1999. godine.
-
Predsjednika Republike Hrvatski birači će, osim u Hrvatskoj, moći birati i u inozemstvu, u 38 država, na 105 biračkih mjesta, što je u odnosu na izbore iz 2019., manje i država i biračkih mjesta, tada se glasovalo u 47 država, na 124 biračka mjesta.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.