Politika

Sjednica splitskog Gradskog vijeća

Na samom početku sjednice intervenirao zaštitar. Što tek slijedi?

Na samom početku sjednice intervenirao zaštitar. Što tek slijedi?

Točka o spomenicima na dnevnom redu je tek 40., a prije toga će se, vjerojatno uz puno manje pažnje, pričati o nečem daleko važnijem, konačnom obračunu proračuna za 2010.

Svaka sjednica splitskog Gradskog vijeća očekuje se s velikom pažnjom, no ova koja je počela danas u 9 sati jedna je od zanimljivijih, čak unatoč tome što na njoj, po svemu sudeći, neće biti vječnog medijskog mamca, gradonačelnika Željka Keruma, piše danas.net.hr


8:55 - Zaštitar na ulazu u Banovinu, zgradu gradske uprave, nije htio pustiti ni u zgradu ni na sjednicu predsjednika splitskog HSP-a dr. Hrvoja Tomasovića. On je dan prije sjednice obznanio optužnicu protiv Željka Keruma iz 1996. za šverc šećera koja je otišla u zastaru, a prije nekoliko dana je prozvao grad da je preko poduzetnice Marine Vallner "oprao" 12 milijuna kuna.

Tomasović - koji nije vijećnik ali prisustvuje svim sjednicama Gradskog vijeća - ipak je ušao u zgradu, kazavši zaštitaru da pozove policiju. Zaštitar mu kazao da vijećnici moraju odlučiti smije li Tomasović na sjednicu. Podsjetimo, Kerum, autor ideje o postavljanju divovskog Isusa na Marjanu je na godišnjem odmoru, koji je očito bilo nemoguće uskladiti sa sjednicom vijeća, koje se prošli put sastalo krajem travnja. Naravno, najviše pažnje javnosti izaziva točka o gradnji novih spomenika u Splitu. Među njima, naravno, nema marjanskog Isusa, jer je ipak riječ o jednoj od vrtoglavih Kerumovih ideja, a ne o ozbiljnoj inicijativi.

Kako je poznato, Komisija za imena ulica i trgova i spomenika, koju vodi Kerumov arhitekt Zoran Jeramaz, predlaže tri spomenika. Kod Biskupove palače niknuo bi spomenik miru s likom Ivana Pavla Drugog, na sredini Rive naći će se spomenik neovisnosti i prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, a na mjestu nekadašnje fontane Bajamontuše na zapadnom kraju Rive spomenik slobodi. Također, na križanju ulica kralja Zvonimira i Slobode postavit će se spomenik 4. gradijskoj brigadi.

Ovim prijedlogom ruše se najmanje dvije ranije odluke – da spomenik Tuđmanu bude postavljen na Trgu Hrvatske bratske zajednice (kod policijske uprave), ispred novog sjedišta gradske uprave, te da se očito odustaje od obnove Monumentalne fontane, popularne Bajamontuše, koju su komunisti srušili 1947. No, sada je, na Kerumov prijedlog, komisija zaključila da je Trg HBZ neadekvatan za takvog velikana kakav je Tuđman, posebno zato što nitko ne zna kada će taj trg uopće biti uređen kako je zamišljeno. Zato su smislili da je najbolje mjesto sredina Rive, točno nasuprot izlaza s Voćnog trga, na takozvanom Mletačkom gatu.

"Postavljanje spomenika neovisnosti i prvom hrvatskom predsjedniku predloženo je na sredini Rive na njezinoj južnoj strani na proširenju do mora, čime bi se na simboličan način pokazala duboka, neraskidiva i povijesna spona stvaranja hrvatske neovisnosti i prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana." Zašto bi se postavljanjem baš na toj lokaciji "pokazala duboka, neraskidiva i povijesna spona stvaranja hrvatske neovisnosti i prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana", nije objašnjeno. Zanimljivo će biti pratiti i situaciju s novom fontanom-spomenikom, jer se Splićani već godinama nostalgičarski bore za povratak stare, pomalo kičaste kojom je Antonio Bajamonti obilježio dolazak vode u grad.

Nema nikakve sumnje da će ovakav prijedlog i proći. Oporbeni HDZ i HSP najavili su da će dignuti ruku za inicijativu, pa neće ništa zasmetati ni najava SDP-a i HNS-a da će napustiti sjednicu jer ne žele sudjelovati u "Kerumovoj kupovini političkih poena". Međutim, ni oni nisu postavili pitanje koje postavljaju mnogi – je li najistaknutije mjesto u gradu za spomenik zaslužio čovjek čiju vladavinu najbolje pamte radnici propalih splitskih tvrtki: Uzora, Dalmacijavina, Jadrantekstila, Dalme, Jugoplastike, Jugovinila, Montera...

Točka o spomenicima na dnevnom redu je tek 40., a prije toga će se, vjerojatno uz puno manje pažnje, pričati o nečem daleko važnijem, konačnom obračunu proračuna za 2010. Prema dostavljenim materijalima, tek sad, sedam mjeseci od početka godine, doznaje se da je splitski proračun u minusu većem od 40 milijuna kuna. Da bi se stvar koliko-toliko sanirala, potrošeni su svi viškovi iz prethodnih godina, koji su iznosili 37 milijuna.

I sve to nakon što je rebalansom proračun bio drastično srezan – Kerum ga je na početku 2010. zamislio na za Split fantastičnih 1,13 milijardi kuna, pa su planirani prihodi rebalansom smanjeni na 900 milijuna, a na kraju je realizirano samo 795 milijuna, što je najniži gradski prihod u posljednjih pet godina. Zbog toga su smanjivani i rashodi, investicija skoro nije ni bilo, osim kozmetičkih komunalnih radova, pa su se sva gradonačelnikova obećanja razbila o besparicu. Ne samo da su presušile gradske investicije, nego i privatne – iz podatka o prepolovljenom prihodu od komunalnog doprinosa može se zaključiti da su u istom omjeru pala i ulaganja.

No, ništa to neće biti važno kad se počne pričati o glavnoj narodnoj zabavi, hoće li na ovom ili onom mjestu niknuti još jedan brončani Tuđman.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.