Politika

Uskoro

Politička karta svijeta od sutra bogatija za Južni Sudan

Politička karta svijeta od sutra bogatija za Južni Sudan

Južni Sudan polako odbrojava sate do ponoći, kada će postati najmlađa država na svijetu. Proslavi u novoj prijestolnici Jubi nazočit će mnogi uglednici iz cijelog svijeta, ali i sudanski predsjednik Omar al-Bashir.

Preko 99 posto stanovnika nove države se na referendumu održanom u siječnju izjasnilo u korist odcjepljenja od (sjevernog) Sudana. To glasovanje bilo je predviđeno sporazumom iz 2005. godine kojim je završen građanski rat u kojem je u dva desetljeće krvavih borbi život izgubilo oko milijun i pol ljudi.

BBC-jev dopisnik Will Ross javlja kako je čitava Juba okićena, a radio čitav dan pušta novu himnu Južnog Sudana. No današnje slavlje moglo bi biti kratkog vijeka, jer politička i sigurnosna situacija u Sudanu nije baš blistava. Početkom tjedna sudanski predsjednik Bashir je obećao svoju potporu Južnom Sudanu i kazao kako želi da nova država bude "sigurna i stabilna".

Ipak, isto tako je istaknuo i da će "bratski odnosi" dvaju Sudana ovisiti o sigurnosti granica i nemiješanju dviju država u njihove domaće političke aktivnosti. Najveći razlog za zabrinutost došao je u proteklim tjednima kada su vođene borbe u naftom bogatim područjima Abyei i Južni Kordofan. Vojska sa sjevera je upala u područja, koja su u principu pod kontrolom UN-a, i u borbama protjerala oko 170.000 ljudi iz njihovih domova. Srećom, u posljednjih desetak dana potpisani su novi mirovni sporazumi te su se zaraćene strane povukle s granica, pa su se tenzije ipak primirile.

U međuvremenu, SAD je apelirao na Bashirovu vladu da dopusti UN-ovim mirovnjacima ostanka na sjeveru, jer su ovi priprijetili da će ih izbaciti sa svojih područja. Osim toga, Jug i Sjever se moraju još dogovoriti oko nekih važnih strateških pitanja, prije svega preciziranja nove granice te podjele sudanskog duga i naftnih zaliha.

Analitičari smatraju kako će najveći izazov za Kartum biti kako ispregovarati povoljan sporazum o naftnom prihodu, jer većina nalazišta leži upravo na području Južnog Sudana, a trenutno se ti prihodi dijele jednako. Doduše, i Kartum ima svoj adut, jer većina naftovoda vodi preko njihovog teritorija do Port Sudana na Crvenom moru.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.