Politika

Kukuriku koalicija

Milanović: Bit ćemo pozitivni i direktni

Milanović: Bit ćemo pozitivni i direktni

Predsjednik SDP-a Zoran Milanović je jutros govorio pred Glavnim odborom svoje stranke te se još jednom osvrnuo na odluku o datumu izbora.

Vladajućoj koaliciji je priznao zatvaranje pregovora a Europskom unijom, ali je nije propustio iskritizirati. "Bili bismo sretni da je taj proces značio reforme, međutim, to nisu bile reforme, već nužne zakonodavne prilagodbe te propisana harmonizacija koja čeka svaku zemlju koja želi postati članicom jednog tako zahtjevnog kluba kao što je Europska unija. Hrvatska treba hrabrost i odlučne mjere, a od te hrabrosti, o kojoj smo toliko slušali, nismo vidjeli ništa", rekao je.

Kritizirao je datum izbora koji je tek nekoliko dana prije referenduma za izjašnjavanje građana o ulasku u EU. "Taj referendum bi trebao biti obilježen naporima svih političkih stranaka da stvar prođe. Ovako referendum početkom 2012. godine, neposredno prije toga izbori, formiranje Sabora, formiranje nove vlade, predstavljanje programa te nove vlade u prvih 30 dana - to je već prostor političke konfrontacije. Ta dva procesa će ići zajedno i to nije dobro", objasnio je.

Također je dao naslutiti kakvu kampanju namjerava vodi njegova stranka, kao i čitava Kukuriku koalicija.

"Nastojat ćemo biti pozitivni, jasni, proaktivni, direktni, u nadi da će nas ljudi shvatiti. U nadi da će se okrenuti nama i da ćemo se izboriti za njihovo povjerenje. U nadi da će nam povjerovati, ne nasjesti, nego povjerovati da smo bolji i kvalitetniji, da smo politička stranka u kojoj rade i žive političari, da su ti političari stručni, da imaju dobre namjere i da žele zemlji dobro i da znaju kako to provesti", rekao je.

"U zadnjih osam godina slušamo o političkim prepucavanjima, o tome tko je Hrvatsku više zadužio. Postoje investicijska zaduživanja, postoji politika koja je bazirana na svijesti da bi rastao da moraš od nekud izvlačiti akumulaciju, ali pitanje je u što to zaduživanje ide. Postoji produktivno, investicijsko zaduživanje i postoji zaduživanje za tekuću potrošnju. Ovu drugu vrstu zaduživanja smo gledali zadnjih pet, šest godina. I prošli smo kroz sve faze razvoja, rekao bih i kao društvo, i kao stranka", govorio je Milanović.

"Upozoravali smo na štetnost jedne psihologije ekstremne potrošnje, filozofije 'troši danas, ne pitaj, novca će uvijek biti'. Sjećamo se atmosfere i ozračja izbora 2007. kada smo na najjasniji mogući način upozoravali da Hrvatska vodi jednu neodgovornu ekonomsku i fiskalnu politiku zaduživanja, rasprodaje, poklanjanja dionica svih mogućih vrsta iz državnog portfelja građanima i da će to kad-tad doći na naplatu. To je došlo na naplatu. Doduše, to je došlo na naplatu u većini zapadnih država, ali u Hrvatskoj je ta naplata i ta cijena naročito visoka", zaključio je.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.