Politika

S press konferencije

HSP dr. Ante Starčevića: Nismo spremni za ulazak u EU!

HSP dr. Ante Starčevića: Nismo spremni za ulazak u EU!

Danas je u hotelu Kolovare održala tiskovna konferencija HSP Dr. Ante Starčević, na temu ''Zašto ne u EU". Od potpisivanja pristupnog ugovora bivše premijerke Jadranke Kosor i predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića s Europskom Unijom 9. prosinca prošle godine, vodi se kampanja koja građanima servira prednosti ulaska u EU uz vrlo malo obrazloženja, dok se o nedostacima pristupanja skoro pa i ne govori, čulo se na konferenciji.

Građani se dijele na EU skeptike i EU zagovaratelje, međutim, obje skupine su prilično neinformirane o prednostima i posljedicama koje donosi pristupanje Europskoj Uniji.

HSP AS protivi se ulasku Hrvatske u EU, jer smatraju da time ''Hrvatska potpuno gubi suverenitet i neće više sama odlučivati ama baš o ničemu", kako je rekao član Predsjedništva stranke Rudolf Dvorski. Upitno je, doduše, koliko su takve činjenice bitne građanima RH u vrijeme kad im se vlastiti političari javno rugaju pribavljanjem sramotnih povlastica, i dok na površinu isplivavaju razne afere s višemiljunskim iznosima, a s druge strane brojka na Zavodu za zapošljavanje sada već premašuje broj od 300 000 nezaposlenih. Ipak, u HSP AS smatraju da upravo zbog takvog stanja u državi nismo spremni za ulazak u EU, jer bi time još više snizili standard života.

''Zahvaljujem svim medijima koji su danas ovdje, prvenstveno iz razloga što znam da pressice protiv ulaska u EU trenutno nisu popularne. Sestrinske stranke HDZ i SDP od potpisivanja pristupnog ugovora rade javne tribine na temu zašto treba pristupiti EU, dok su tribine protiv ulaska u EU skoro pa zabranjene. Iznimno smo nezadovoljni tom činjenicom, jer smatramo da se time prešućuje prava istina, i da to ni u kom pogledu nije načelo demokracije. Ispada da smo postavljeni pred gotov čin", istaknuo je Dvorski.

Jedna od glavnih tema je bilo i pitanje gospodarstva. U EU se, kako kažu u HSP-u AS, suprotno od jeftine propagande vladinih institucija, živi sve gore. I to ne samo u Grčkoj, Španjolskoj, Portugalu i Irskoj, nego čak i u Francuskoj, Austriji, Italiji i drugim razvijenim državama EU-zemalja.

''Svjetski ugledni ekonomisti podijeljeni su kad je u pitanju gospodarstvo Europske Unije. EU je Hrvatskoj već u pretpristupnoj fazi pokazala kako smo mi građani drugog reda, te nam uskraćuje i ona prava koja imaju sve druge države i narodi ovoga svijeta. Na pregovaračkom putu EU nas je ponižavala i ucjenjivala nizom ultimatuma, čime je posve ugrozila naše nacionalne interese. To se primjerice pokazuje u zabrani provedbe ZERP-a, a kamoli u proglašenju punog Gospodarskog pojasa na moru, iako taj pojas normira i dopušta međunarodna Konvencija o pravu mora iz 1982. godine, kojeg je proglasilo preko 130 priobalnih zemalja. Hrvatska ne proglašenjem već sada godišnje gubi preko 300 miljuna eura. Zbog toga naši susjedi Talijani i dalje nesmetano love ribu u našim vodama. Nakon ulaska u Uniju hrvatsko bi more postalo Europsko more, a Unija bi, koja je već opustošila svoj riblji fond, preuzela hrvatsko ribarstvo. Nakon dvadeset osam godina europske zajedničke ribarske politike opustošeno je 88 posto ribljeg fonda. Ulazak u EU nije alternativa ni rješenje, a gdje ne postoji alternativa nastupa diktatura", govori dr. Ante Periša, član Prdsjedništva gradske organizacije HSP-a AS.

Poseban osvrt imao je i dr.sc. Zlatko Miliša, koji je pristupanje EU povezao s tri čimbenika, s iluzijom, indoktrinacijom i prijetnjom.

''Iluzija je kad nam kažu da nemamo izbora, to se odmah povezuje s indoktrinacijom, a nastavlja se s prijetnjama, kao što je ona ministrice umirovljenicima da će ostati bez svojih mirovina ako na referendumu ne podrže ulazak Hrvatske u EU. Hrvatska nema alternativu samo zato što Vlada nema viziju ni strategiju. Neka bude jasno, mi nismo eurofobi, mi smo EU skeptici. Hrvatska je već ušla u neke projekte s EU i ranije, kao što je primjerice Bolonjski proces. I što smo s time dobili? Dobili smo samo kaos u obrazovanju, studente koji se nemaju gdje zaposliti, prvostupnike koji nemaju kvalificirano radno mijesto, i još mnoge negativne posljedice. Predviđam da će se ulaskom u EU za dvije godine puno teže živjeti nego sada. Ako sam u krivu, obećajem da više nikad neću javno progovoriti", rekao je za kraj Miliša.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.