Savjeti
Reuters: Hrvatska se od sada mora usredotočiti na reforme i rezove
Bankarima i analitičarima jasan je stav hrvatske Vlade da je MMF posljednji kojemu bi se obratili za pomoć
Nova hrvatska Vlada lijevog centra mora se usredotočiti na reforme kako bi spasila kreditni rejting zemlje i potaknula gospodarstvo prije ulaska u Europsku uniju u srpnju sljedeće godine, ocijenili su strani analitičari za ugledni Reuters.
Ti strani analitičari svakako bi da Hrvatska pritom uspostavi bilo kakav aranžman s omraženim Međunarodnim monetarnim fondom, iako se često pokazalo da takvi aranžmani završavaju pogubno za zemlju koja se našla u problemu. Ipak, od te ideje ne odustaju.
Treba li nam pomoć MMF-a?
Bankarima i analitičarima jasan je stav hrvatske Vlade da je MMF posljednji kojemu bi se obratili za pomoć, no kako je razvidno iz Reutersovog teksta, u svojim izjavama sugeriraju da se strukturne reforme u Hrvatskoj provode u najmanju ruku u "stand-by" aranžmanu s MMF-om. "Mislim da je Hrvatskoj MMF potreban samo kao osiguranje, ne mislim da bi zapravo trebali posuditi novac", kazala je tako Raffaella Tenconi iz Bank of America-Merrill Lynch.
I nije ona jedina koja upire u tom smjeru. "Investitori su vjerojatno spremni kupiti hrvatski dug ove godine sve dok vide neki oblik Vladinog programa za sveobuhvatnu reformu - možda uz pomoć MMF-a", kazao je to Timoty Ash iz Royal Bank od Scotland, koji smatra i kako će Vladi sada lakše biti provoditi potrebne reforme kada je referendum o ulasku u Europsku uniju uspješno prošao.
Imamo li vremena?
Iz JP Morgana ocijenili su kako će članstvo u Europskoj uniji potaknuti
ulaganja, te srednje i dugoročno imati pozitivan utjecaj na rast.
Međutim, kratkoročno gledajući moglo bi doći do zastoja u ekonomskoj
politici, a unazađenje bi se moglo dogoditi ne uspije li nova Vlada
provesti strukturne reforme.
Reuters podsjeća kako Vlada gleda na traženje pomoći od MMF-a kao na
zadnju soluciju, te da im je sada u planu povećanje PDV-a s 23 na 25
posto. Ističu i kako ocjene kreditnog rejtinga od Moodyja i S&P-a
stižu u drugoj polovici veljače, dok je Fitch ocijenio Hrvatsku s BBB-, s
negativnim izgledima.
Pitanje je, stoga, ima li Hrvatska dovoljno vremena uvjeriti kreditne agencije da je "na putu za put" izlaska iz krize?
Vezane vijesti
-
Nacionalnim planom razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine, koji je Vlada usvojila u četvrtak, želi se osigurati ravnomjerna zemljopisna raspodjela i dostupnost zdravstvene zaštite, unaprjeđenje sustava i zdravstvenih ishoda kao ključnog nacionalnog prioriteta.
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Predsjednik Republike Zoran Milanović pozvao je u nedjelju da se zbog razornih potresa koji su pogodili petrinjsko područje proglasi katastrofa te da se odrede vertikale odgovornosti.
-
Potpredsjednik Vlade Boris Milošević ustvrdio je u nedjelju da postoji balans između propisanih epidemioloških mjera i zaštite zdravlja, a poručio je i kako nije za uvođenje policijskog sata i propusnica, no ako struka procijeni da je to potrebno Stožer bi to trebao razmotriti.
Izdvojeno
-
Seljačka tržnica Zadarske županije slavi 11. rođendan i tim povodom najavila je program u subotu, 14. prosinca!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
-
Domaći turisti su s 206,1 tisućom dolazaka u studenom ostvarili porast od čak 30 posto, a slično ili 30,3 posto više ostvarili su i noćenja odnosno 413,7 tisuća.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.