Politika

Najnepopularniji - Linić

CroDemoskop: Pada popularnost hrvatske Vlade

CroDemoskop: Pada popularnost hrvatske Vlade

U okviru redovnih mjesečnih istraživanja javnog mnijenja CRO Demoskopa tijekom 1. i 2. ožujka izmjeren je i odnos hrvatskih građana prema politici Vlade RH.

Medeni mjesec polako curi


Vlada Zorana Milanovića u ožujku je doživjela pravi krah. Naime, početkom veljače uživala je potporu od 69,3 posto građana, da bi se na početku ožujka taj postotak smanjio za 7,4 posto i pao na 61,9 posto. Istovremeno je porastao broj građana koji ne simpatiziraju Vladu Zorana Milanovića. Takvih je sada 23,6 posto, naspram 17,4 posto početkom veljačke.

Vlada je za svoj rad početkom ožujka dobila solidnu trojku. Međutim, prosječna ocjena rada od 2.94 nešto je niža od prosječne ocjene iz veljače, kada je iznosila 3.10. Najbolju ocjenu Vlada bilježi među glasačima Kukuriku koalicije: HSU 3.75; SDP 3.65; HNS 3.53; IDS 3.50. S druge strane, najniže su ocjene zabilježene među apstinentima (2.25) i glasačima HDZ-a (2.34).

Linićevo ministarstvo najnepopularnije

Povećanje PDV-a, štedljiv državni proračun i promjene u poreznom sustavu dovele su do naglog pada popularnosti Linićevog Ministarstva financija, kojeg sada podupire svega 34,1 posto građana (naspram 42,3 posto u veljači).

Druga najniža potpora zabilježena je za gospodarsku politiku i ona je početkom mjeseca iznosila 43,1 posto. Tako niti investicijski plan potpredsjednika Čačića nije uspio umanjiti učinak završetka „medenog mjeseca" hrvatskih birača i nove vlasti.

Zanimljivo je da se kod vladine socijalne politike potpora zadržala na gotovo istoj razini (sada 48,4 posto prema 48,6 posto iz veljače). Posljednja dva područja bilježe nešto bolje rezultate: vanjska politika (54,6 posto građana podržava vanjsku politiku) i aktivnosti na suzbijanju korupcije (58,7 posto).

I predsjedniku pada popularnost

Osim ocjene rada Vlade RH, istraživanje je bilo usmjereno i na ocjenu rada Predsjednika Republike i Hrvatskog sabora. Predsjednik Josipović bilježi ocjenu od 3.87 što je za 0.6 postotnih poena slabiji rezultat od onog zabilježenog početkom veljače. Najbolju ocjenu predjednik Josipović bilježi među glasačima lijeve koalicije (HSU 4.50; SDP 4.40; HNS 4.21; IDS 4.00). S druge strane su glasači dvije pravaške stranke (HSP dr. Ante Starčević 2.91; HSP 2.75).

Hrvatski je sabor za svoj rad ocijenjen vrlo slično kao i početkom veljače (sada 2.84 prema 2.82 prije mjesec dana). I u ovom su slučaju birači Kukuriku koalicije bili najnaklonjeniji u ocjenjivanju rada
Sabora: IDS 4.13; HSU 3.83; SDP 3.44; HNS 3.32. Najnižu ocjenu dali su apstinenti (2.07) i glasači
HDSSB-a (2.25).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.