Politika

Koalicija usuglašena

Ostojić: Svaka žena ima pravo na umjetnu oplodnju

Ostojić: Svaka žena ima pravo na umjetnu oplodnju

Nakon razilaženja oko toga imaju li i neudane te žene bez partnera pravo na postupak medicinski potpomognute oplodnje, koalicija je usuglasila zajednički stav da sve žene imaju pravo na MPO što je uostalom i bilo jedno od predizbornih obećanja iz Plana 21 Kukurikavaca, a resorni ministar Rajko Ostojić s konferencije za medije u Ministarstvu zdravlja poručio je: 'Ovo je jedan od suvremenijih zakona. Istospolne zajednice - što se mene tiče - gay is okay.'

No, hoće li i unatoč toj izmjeni Zakon o MPO-u ipak postati samo još jedno poluispunjeno obećanje, znat će se nakon što nacrt prijedloga zakona doživi službenu objavu i javnu raspravu.

Naime, udruge za borbu protiv neplodnosti, s obzirom na informacije koje imaju o novom zakonu, situaciju opisuju kao korak naprijed, korak u mjestu.

S obzirom na ranije kritike i obećanja, za dio novih odredbi u nacrtu prijedloga zakona - prvenstveno povratak zamrzavanja zametaka te ukidanje obaveznog psihološkog i pravnog savjetovanja, resorni ministar Rajko Ostojić dobiva plus, dok je razočarao ograničenjem broja jajnih stanica koje se oplođuju u jednom postupku, odustajanjem od anonimnosti donatora te nedorečenošću oko postupanja sa zamecima, pobrojala je u razgovoru za tportal Jelena Koprić iz udruge Roda.

Upozorava da ćemo i dalje biti jedina zemlja u Europi s ograničenjima, naime, 'nije jasno temeljem čega je ograničen broj stanica koje se oplođuju u jednom postupku, i to na 12, jer iako je to četiri puta više nego dosad; dio parova opet će biti zakinut'. 'Također, propust je i što nema izmjene zakonskih odredbi prema kojima donatori spolnih stanica nisu anonimni, zbog čega strahujemo da i dalje neće biti donatora, te će parovi i dalje odlaziti u inozemstvo, jer tko će biti donator ako ne može ostati anoniman', kaže Koprić izražavajući žaljenje jer je 'ministar, čini se, podlegao pritiscima'.

Također, što se tiče zamrzavanja zametaka, nije jasno što će se s njima zapravo dogoditi, naime, prema nacrtu prijedloga stoji da će se zamrznuti zameci čuvati pet godina na trošak države, a potom još pet ako to zatraže roditelji i tada će to biti njihov trošak, ali kako upozorava Koprić 'nije jasno što će se dogoditi ako se roditelji ne jave ili nakon što istekne i drugih pet godina, stoga to valja jasno zakonski propisati, a ne ostaviti nedorečenu zakonsku prazninu'.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.