Politika

Pregovori

Vlada prijeti otkazivanjem kolektivnih ugovora

Vlada prijeti otkazivanjem kolektivnih ugovora

U Banskim dvorima traje nova runda pregovora Vlade i sindikata javnih službi oko izmjena Temeljnog kolektivnog ugovra. Vlada je spremna i na otkazivanje kolektivnih ugovora, a sindikati poručuju: neće ići tako lako...

Ne popušta Vlada, ali ne daju ni sindikati. Božićnice, regresa ili jubilarne nagrade još bi se i mogli odreći, no svako direktno zadiranje u plaće je neprihvatljivo, poručuje Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.

"Ono što smo mi svi bili jasni i glasni je u molbama Vladi da na zadire u naše plaće. Ona je ipak ušla u 0,5%, a smanjila na 0,3%", kaže Avberšek.

Sindikati u zdravstvu ne žele čuti za smanjenje naknade za minuli rad, dok se školski sindikati ne žele odreći prosvjetnog dodatka od 2,4 posto. Sve ostalo je prihvatljivo, kaže šef vertikale sindikata obrazovanja, Vilim Ribić.

"Mi možemo posuditi Vladi i proračunu te jednokratne dodatke da se ne isplate ili da se isplate u pola iznosa, ali moraju se vratiti kada se gospodarstvo opravi", pojasnio je Ribić.

Vlada predlaže smanjivanje dodatka na radni staž s 0,5 na 0,3 do kraja ove godine čime bi se uštedjelo 500 milijuna kuna, a želi i van snage staviti sporazum o podizanju plaća početkom iduće godine. Odgovarajući na pitanje je li izgledno kako će javne službe ostati bez 12. plaće ministar financija Linić istaknuo je kako su to samo procjene. Pregovore je ocijenio dobrima, te pohvalio razumjevanje sindikata .

"To razumijevanje od ljudi koji su odgovorni za sindikalnu scenu je nešto što je vrijedno, a to nije skidanje plaća. To je u biti promjena sadašnjih pozicija u kolektivnom ugovoru", rekao je Linić.

I dok sindikati očito razumijevanja imaju, oni se pak pitaju ima li ga Vlada koja im je, neslužbeno, dala rok do petka. Ako dogovor ne bude postignut spremni su na otkazivanje kolektivnih ugovora. Iako do sad u stavovima razjedinjeni, sindikati se slažu u jednom: neće ići tako lako.

"Mogu oni sebi zamišljati što god hoće. Postoje pravni propisi i ugovori. Kada bi to bilo tako lako kako nekome padne na pamet,onda bi se sve u državi raspalo. Ugovori se moraju poštivati", rekao je Ribić, a Avberšek dodala:

"Nije to baš tako lagano kako oni misle. Kolektivne ugovore ne možemo samo ovako prekidati. To nije tekovina niti vlada, a bogami ni sindikata. To su pravila igre uređene Europe i mi ćemo postupati po zakonu", rekla je Avberček.

Koju će kartu odigrati u ovoj igri ostaje nam pričekati do petka. Sindikati su, kažu, spremni na sve scenarije, pa čak i štrajk, prosvjede i sudske tužbe.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.