Sindikati i Vlada i dalje bez dogovora
Pregovori definitivno propali
Najavljena arbitraža provodit će se tako da će u njoj sudjelovati dva predstavnika sindikata, dva člana koji će predstavljati Vladu te jedan neutralni član
Pregovori o izmjenama Temeljnog kolektivnog ugovora između Vlade i sindikata definitivno su propali. Ipak se ide na arbitražu.
Vlada ponudila "mogućnost" povrata materijalnih prava, Matica htjela sve napismeno
Vlada je bila spremna dodati aneks u kojem stoji da će se nagodinu razmotriti mogućnost povrata materijalnih prava, ovisno o gospodarskoj situaciji, no na to nisu pristala četiri sindikata iz Matice hrvatskih sindikata.
"Žao nam je, ali dogovor ni nakon najnovijeg približavanja Vlade sindikalnim zahtjevima nije nažalost postignut i sljedeći korak je arbitraža", rekao je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić nakon sastanka. Također je potvrdio da se prosvjetarima obustavlja isplata posebnih dodataka na koeficijente od tri, pet, sedam i devet posto, ovisno o godinama staža.
"Htjeli smo se osigurati da se, kad iduće godine bude nedostajalo novca, ne gura opet ruka u džep prosvjetara", rekao je Zvonimir Laktašić iz Sindikata učitelja i dodao da oni trebaju pisani trag da će se prava vratiti i da na ovo ne mogu pristati.
Arbitražom bi se svima mogla smanjiti plaća za 10 posto
Potpisivanjem dodatka kolektivnom ugovoru sindikati bi pristali na
smanjenje materijalnih prava, ali bi sačuvali plaće i kolektivni ugovor.
Vlada je najavila da će u protivnom otkazati Temeljni kolektivni ugovor
i svima u javnim službama smanjiti plaće za 10 posto. Zbog toga što je
Vlada odbila ozakoniti uredbu o dodatku na složenost poslova iz 2003.,
zahvaljujući kojoj prosvjetari primaju dodatak od tri, pet, sedam i
devet posto, plaće će im se smanjiti za 120 do 600 kuna.
Najavljena arbitraža provodit će se tako da će u njoj sudjelovati dva predstavnika sindikata, dva člana koji će predstavljati Vladu te jedan neutralni član. Njih petero će odlučiti vrijede li četiri potpisa čelnika sindikata koji su pristali na Vladine uvjete. Ako se procjeni da potpisi vrijede, novi Temeljni kolektivni ugovor odnosit će se na sve. U suprotnom će Vlada svima revidirati koeficijente i smanjiti plaće za 10 posto.
Što su odbili "odmetnuti" sindikati?
Sindikati koji su pristali na Vladine uvjete složili su se s time da ostanu bez božićnice za ovu i iduću godinu te regresa za iduću godinu. Jubilarne nagrade dobili bi samo zaposlenici s 35 i više godina staža, dnevnica bi se smanjila sa 170 na 150 kuna, a naknada za prijevoz plaćala bi se samo na temelju računa, pri čemu je ne bi primali oni koji stanuju unutar dva kilometra udaljenosti od posla. Oni koji se na posao voze svojim automobilom na veće udaljenosti dobili bi povrat 75 posto troškova.
Pregovori oko izmjena kolektivnog ugovora kojima je Vlada isplanirala uštedjeti dvije milijarde kuna u dvije godine trajali su više od mjesec dana.
"Možda će sada tražiti da se u pregovore uključi Merkel"
Iako se činilo da su pregovori bili završeni još u petak, u subotu se oglasio premijer Zoran Milanović, što je naizgled smekšalo čelnika Matice hrvatskih sindikata Vilima Ribića. "On govori da se ta sredstva trebaju vratiti i to je ono što i mi očekujemo i zato o tome treba razgovarati. To nije bez smisla, a ako se dogovorimo, treba napraviti tekst i treba se dobro proučiti", istaknuo je ranije Ribić.
Spomenka Avberšek iz Sindikata zdravstva i socijalne skrbi danas je kritizirala stav "Ribićevih sindikata", rekavši da ona ne očekuje nikakve nove pregovore, već samo potpisivanje. "Ne možemo sada reći, ovako, premijer nas je zvao pa ćemo mi sada to potpisati. Ja sada samo očekujem da možda niti naš premijer nije dovoljan i da će sada možda tražiti da se uključi i Merkel", komentirala je Avberšek zahtjeve četiriju odmetnutih sindikata.
"Ono što učitelji i nastavnici gube nepotpisivanjem ovog
sporazuma zaista nije vrijedno odugovlačenja i nekakvih taština
sindikalnih čelnika"
Uoči novog sastanka Vlade i sindikata vladini su pregovarači bili
optimistični i vjerovali kako će ovoga puta priču oko izmjena
kolektivnih ugovora uspješno privesti kraju.
"Ja se nadam da ćemo se dogovoriti. Uvijek sam optimist i uvijek ću biti
optimist", poručio je ministar rada Mirando Mrsić prije sastanka.
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović poručio je kako se više ne smije odugovlačiti s dogovorom. "Ogromna većina misli da bi trebalo potpisati ovaj sporazum jer ono što učitelji i nastavnici gube nepotpisivanjem ovog sporazuma zaista nije vrijedno odugovlačenja i nekakvih taština sindikalnih čelnika", istaknuo je Jovanović.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.