Politika

Štednja

Linić: Neće biti rebalansa, ministri moraju štedjeti

Linić: Neće biti rebalansa, ministri moraju štedjeti

Nema sukoba s poslodavcima, uglas tvrde u Banskim dvorima i demantiraju medijske napise da su s Hrvatskom udrugom poslodavaca postigli tajni pakt. Ministri su uglas ponavljali i da će nastaviti štedjeti, što im dosad baš nije išlo za rukom. Ali čuvar kase Slavko Linić neće imati milosti - neće biti rebalansa, pa tako ni dodatnog novca.

Nema ni sukoba ni velikih mirenja, stao je na kraj spekulacijama u uvodu sjednice Vlade premijer Zoran Milanović.

"Da bi se netko pomirio, morao se prije toga i posvađati. Svađe nije bilo, dinamičnog odnosa uvijek i bit će ga jer društvo je komplicirano. Puno interesa, puno emocija, puno različitih pogleda", rekao je Milanović.

"Naš posao nije da budemo popustljivi, nego da surađujemo s poslodavcima", nadovezao je prvi potpredsjednik Radimir Čačić.

"Kritike su dobrodošle, nadam se da će ih biti i u buduće, ali poneke od tih kritika su bile potpuno neutemeljene, a ponekad i zbog nedostatka dijaloga", istaknuo je Čačić.

Poslodavci su jedan od socijalnih partnera Vlade i s njima razgovaramo, općenito je počeo ministar financija Slavko Linić, ali vrlo konkretno završio.

To što koji put netko od nas vrlo jasno reče što misli o predstavnicima koji vode takve udruge, to je nešto što ću sebi uvijek dozvoliti i reći. Prema tome, ako je netko nesposoban, ako udrugu koristi i politikanstva, to će Slavko Linić reći neovisno o provokaciji", izjavio je ministar financija. On je rekao da se o rebalansu proračuna ne razmišlja pa će se ministri morati snaći s onim što imaju. No, neki su već u crvenom.

"Negdje, sve zajedno su proboji oko 800 milijuna kuna na svim ministarstvima i to se može uštedjeti", pojasnio je Linić.

Do kraja godine morat će biti srezani dodaci na plaće, prekovremeni i ugovori o djelu i u onim Ministarstvima koja su dosad zabušavala. Resor pravosuđa je na crnoj listi sa 100 milijuna kuna minusa. Ministar Orsat Miljenić i dalje optimistično govori da će uspjeti stegnuti remen.

"Mi ćemo i dalje provoditi uštede. Sustav koji je u ovu situaciju došao godinama ne može se preko noći promijeniti", rekao je Miljenić.

Izmjena temeljnog kolektivnog ugovora za javne službenike u dvije godine u državnoj će blagajni ostaviti 2 milijarde kuna, podsjetio je ministar rada Mirando Mrsić uvjeren da će do kraja godine uspjeti u naumu da plaće ne probiju 22 milijarde i 600 milijuna kuna.

"Nadam se da ćemo se uspjeti dogovoriti sa sindikatima i da proračun bude održiv i da održimo radna mjesta i da održimo razinu plaća. Koeficijenti su zadnja linija obrane i u ovom trenutku ne razmišljamo o njihovom smanjenju", ističe Mrsić.

Što to nisu znali do rujna, a znat će do kraja godine ministri će morati ubrzo pokazati. Vremena je sve manje, samo da nije prekasno.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.