Politika

Na međunarodnoj konferenciji HBOR-a

Čačić u Zadru: Subvencije su išle lošima i tako su se kupovali glasovi

Čačić u Zadru: Subvencije su išle lošima i tako su se kupovali glasovi

Čačić je pred brojnim hrvatskim izvoznicima, ali i predstavnicima međunarodnih financijskih institucija, predstavio mjere za poticanje izvoza

Dva dana nakon što je Europska investicijska banka HBOR-u osigurala 100 milijuna eura vrijedan zajam, u petak je došla još jedna dobra vijest, piše slobodnadalmacija.hr

Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić je na međunarodnoj konferenciji HBOR-a o poticanju izvoza koja je održana u hotelu Iadera u Petrčanama kod Zadra, objavio da je Svjetska banka upravo odobrila hrvatskoj razvojnoj banci još 50 milijuna eura kredita i to na čak 17 godina.

Čačić je pred brojnim hrvatskim izvoznicima, ali i predstavnicima međunarodnih financijskih institucija, predstavio mjere za poticanje izvoza.

- Hrvatska je sada na razini od 20 posto izvoza svojih proizvoda, a cilj nam je da u kratkom roku dosegnemo tranzicijski standard od 50 posto izvoza. Zbog moramo poduzeti niz mjera - u prvom redu trebamo u domaćoj proizvodnji postići izvrsnost, a istodobno promijeniti dosadašnju politiku davanja subvencija. Subvencije su išle lošima, oni koji ne opstaju. To se kratkoročno radilo zbog kupovanja glasova, a dugoročno je to ubijalo zemlju, rekao je Čačić.

U izvoznoj strategiji ključno mjesto ima jačanje HBOR-a. Ova je banka prije 20 godina počela s aktivom od samo 330 milijuna kuna, danas je aktiva 27 milijardi kuna, istaknuo je direktor Anton Kovačev. Ove godine ja Vlada Hrvatskoj razvojnoj banci povećala temeljni kapital za tri puta, a dogodfine će biti povećan za još 600 milijuna kuna. - HBOR do sada nije magao pratiti veće projekte, a sad će moći. Zato po prvi puta sudjeljuje u rješavanju brodogradnje, a posebno će joj biti značajna uloga u projektima energetike i za poticanje malog gospodarstva, rekao je Čačić.

Anton Rop, potpredsjednik Europske investicijske banke, napomenuo je da Hrvatska ima velik mogućnosti u dobivanju sredstava iz strukturnih fondova. Slovenija je, kazao je Rop, imala veliku šansu kad je ušla u EU, no sad je u krizi jer su krivo investirali - nepovoljna sredstva su koristili za gradnju autocesta, a predugo su se prepirali oko projekata koje treba kandidirati.

Posebno je bio zapažen istup Petera Harolda, direktora Svjetske banke za srednju Europu i Baltik. Rekao je da budućnost pripada izvoznicima, no da u Hrvatskoj vlada neelastičnost tržišta rada i neprijateljsko poslovno okruženje. Ne trebate više davati subvencije nego novac davati u poslove budućnosti, razvijati nove industrije, poručio je Harold.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.