Politika

Oštro o Hrvatima nakon presude generalima

Josipović: nadam se da će Srbija promijeniti retoriku, naša je ruka ispružena

Josipović: nadam se da će Srbija promijeniti retoriku, naša je ruka ispružena

Odnosi sa Srbijom ne samo da su zahladnjeli nego su doslovce na točki smrzavanja. Srbijanski premijer Ivica Dačić u svojim izjavama govori 'nažalost smo izgubili rat', a Vuk Jeremić u New Yorku pokušava skupiti blok protiv Hrvatske. Naša diplomacija reagira smireno. Ministrica Vesna Pusić pokušava razgovarati sa srbijanskom stranom i popustiti pritisak, dok predsjednik Ivo Josipović poručuje da je prerano za sastanak s Tomislavom Nikolićem.

 

Objaviti i analizirati sve besmislene izjave koje su iz Beograda stigle nakon presude Gotovini i Markaču ne bi imalo pretjerano puno ni potrebe ni smisla. Lupetali su srbijanski političari sve i svašta, pogođeni činjenicom što je Međunarodni sud ustvrdio da Gotovina i Markač nisu krivi za zločine kojih je bilo. Zaboravili su pritom koliko je njihovih generala na slobodi, uključujući i Veselina Šljivančanina, koji je krvnički simbol svih patnji Vukovara. Predsjednik Ivo Josipović sliježe ramenima. Odnosi između Hrvatske i Srbije u posljednje su tri godine bili odlični, kazao je u ekskluzivnom razgovoru za Media servis.

"Nova garnitura u Srbiji je promijenila retoriku i dovela možda u pitanje neke vrijednosti od kojih smo polazili u suradnji. Izbor vodstva u Srbiji je stvar naroda u Srbiji. Dakle, uz puno poštovanje legaliteta i legitimiteta vlasti u Srbiji, samo mogu izraziti nadu da će doći do povratka na one zajedničke vrijednosti na temelju kojih smo gradili pomirbu i sradnju. Pojedine reakcije iz Srbije na hašku presudu potpuno su neracionalne, kao da je Hrvatska sudila", nastavlja Josipović.

"Često čujem izjave, pa i u Hrvatskoj od nekih političara, nije zadovoljena pravda. Pa ne sudi se zato nekome da bi se zadovoljio nečiji osjećaj pravde. Nekome se sudi ako je kriv, a onda je posljedica zadovoljenje pravde. Koja bi to bila pravda da ste osudili nekoga tko nije kriv za zločin?" pita se Josipović.

Naš je državni vrh bio suočen s dosta kritika nakon neumjesnih izjava iz Srbije. Jesu li trebali reagirati, prosvjedovati, slati note, diplomatskim putem u UN-u upozoriti na Jeremića? Josipović smatra da ovdje vrijedi ona: pametniji šuti.

"Upuštanje u raspravu koja nije, recimo to tako na europskoj razini, nema za nas ni svrhe ni koristi. Nama je Srbija susjed i partner", napominje predsjednik, podsjećajući kako na političku tako i na gospodarsku suradnju. Naša će im ruka uvijek biti pružena.

"Hoće li netko htjeti ili ne našu ispruženu ruku to može biti njegova stvar", zaključuje predsjednik.

Srpska stvar ovih je dana na velikom iskušenju. Nategnuto s Hrvatskom, nikako s Kosovom. Srbi su zaigrali na kartu Rusije. To su naši prijatelji, kažu, bit će uvijek uz nas. S druge strane Bruxelles razmišlja o ponovnom uvođenju viza za ulazak srbijanskih državljana u Europsku uniju. PItanje je sada žele li baš svi samo do Moskve.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.