Bilateralno pitanje Ljubljane i Zagreba
Slovenija: Ljubljanska banka uvjet za ratifikaciju
Slovenska diplomacija uspjela je da u zaključke o proširenju EU-a koje će u petak prihvatiti voditelji država EU-a uđe i formulacija da se Hrvatska i dalje mora baviti bilateralnim i regionalnim pitanjima 'uključujući i sukcesiju', čiji je smisao vezivanje ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u Sloveniji s rješenjem pitanja Ljubljanske banke, javlja HRT
Hrvatsku će se pozvati da primjeni pravno obvezujuće međunarodne ugovore. Ono što treba reći da ta slovenska blokada zapravo od početka samih pregovora bila je bilateralno pitanje Ljubljane i Zagreba te kao takva se vodila pod rubrikom bilateralno pitanje. Ovo sada što se događa je da Slovenija otvara pitanje blokade proširenja. To je sada druga stvar. Slovenija traži nekoga koji bi je podržao, međutim u ovome trenutku toga nema. U zaključcima stoji, što to znači - Hrvatska se obvezuje tako i tako na rješavanje bilateralnih, regionalnih i sukcesijskih pitanja, samo je pitanje tumačenja što to sukcesija po ljubljanskom tumačenju znači, javlja dopisnica HTV-a Vera Tomašek.
Poznato je da Slovenija tzv. staru deviznu štednju drži pitanjem sukcesije država nasljednica bivše SFRJ, a ministar vanjskih poslova Karl Erjavec uvjetuje početak postupka ratifikacije hrvatskog pristupnog sporazuma s EU-om povlačenjem tužbi koje se protiv Ljubljanske banke vode na hrvatskim sudovima.
'Delo' uz to podsjeća i na upozorenja njemačkih dužnosnika nakon objave jesenskog izvješća o napretku Hrvatske iz kojih bi se dalo zaključiti kako nije isključeno da u slučaju slabog napretka reformi ulazak Hrvatske u EU 1. srpnja iduće godine može biti ugrožen, ali i službene navode Bruxellesa da taj datum kao cilj ostaje i da će biti ispunjen jer bi 'sve ostalo bila katastrofa'. O tome je bilo riječi i na današnjem 12. sastanku zajedničkog savjetodavnog odbora Europska unija - Hrvatska.
Odbor EU-Hrvatska ponovio je potporu brzoj i glatkoj ratifikaciji pristupnog ugovora između Europske unije i RH i pozvao zemlje članice EU koje ga još nisu ratificirale, da to što prije učine.
U prijedlogu zaključaka sudionici 12. sastanka Zajedničkog savjetodavnog odbora EU-RH čestitaju hrvatskim vlastima na ukupno ostvarenom napretku u procesu ulaska u članstvo u EU, osobito u području usklađivanja sa zakonodavstvom i standardima Unije. No, Zajednički odbor ističe potrebu poboljšanja u pravosuđu, borbi protiv korupcije, zaštiti ljudskih prava i manjina, istučući važnu ulogu koju u tim područjima mogu i trebaju imati udruge civilnog društva.
HRT/eZd
Vezane vijesti
-
Europski sud za ljudska prava (ESLJP) objavio je u srijedu da Slovenija ne može tužiti Hrvatsku u ime Ljubljanske banke za povredu ljudskih prava i proglasio se nenadležnim za tužbu tešku gotovo 430 milijuna eura.
-
Slovenija je dobila 28.500 zahtjeva za isplatu stare devizne štednje od štediša izvan Slovenije, od čega više od 15.000 od hrvatskih štediša
-
-
Zahtjevi za povrat mogu se do kraja 2017. podnositi slovenskom fondu za sukcesiju
Izdvojeno
-
Nabavljajući drvca s korijenom građani skrbe za vlastitu obitelj, pomažu siromašnim obiteljima diljem Hrvatske ali i podupiru očuvanje i obnovu zelenih resursa Hrvatske jer drvca mogu naknadno i sami posaditi, poručuju iz Caritasa.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Ispijanje kave ima više od potencijalnih zdravstvenih prednosti koje ona pruža, a jedna stručnjakinja sugerira da postoji optimalno vrijeme za konzumaciju napitka s kofeinom.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.