Velika očekivanja
Branko Grčić: Recesiji je kraj, Europska unija donosi preokret
Nova godina donijet će oporavak i prosinac 2013. će donijeti više optimizma nego prosinac 2012. U 2014. i posebno 2015. očekujem novi investicijski bum, zahvaljujući tokovima novca iz Europe, piše novilist
Vlada želi u novoj godini preokrenuti trendove i potaknuti gospodarski rast, rekao je prof. dr. sc. Branko Grčić, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova EU, u novogodišnjem razgovoru za naš list. Grčić je najavio velike olakšice za privatne investitore koje bi ih trebale potaknuti na veća ulaganja i novo zapošljavanje ljudi.
"Velika očekivanja polažemo u dva strateški važna zakona. Jedan je već donesen u Saboru, riječ je o Zakonu o poticanju ulaganja. Drugi je u pripremi, a radi se o zakonu o velikim, strateški važnim investicijskim projektima . Početak 2013. obilježit će donošenje provedbene uredbe Zakona o poticanju ulaganja, a onda će investitorima biti na raspolaganju čitav niz olakšica."
"Za investicije veće od 3 milijuna eura porez na dobit neće se uopće plaćati u razdoblju do 10 godina, od godine početka investicije uz uvjet otvaranja najmanje 15 novih radnih mjesta povezanih s investicijom. Poduzetnicima koji ulažu od 1 do 3 milijuna eura stopa poreza na dobit umanjuje se za 75 posto, uz uvjet otvaranja najmanje 10 novih radnih mjesta dok se stopa poreza na dobit za investicije do 1 milijun eura, smanjuje za 50 posto ako investitor otvori 5 novih radnih mjesta. To je samo dio olakšica koje idu na ruku investitorima, a kojima želimo pojačati konkurentnost hrvatskoga gospodarstva, postići veću zaposlenost i ravnomjerni regionalni razvoj", kaže Grčić.
Branko Grčić smatra da je sve ključno za investicije, od micanja birokratskih prepreka, smanjenja poreznog opterećenja, poštivanja ugovornih odnosa, pa do urednog plaćanja obveza i bolje likvidnosti.
"Bez novca ćemo teško izaći iz ovog začaranog kruga. Jako je bitno da se vrati povjerenje financijskog sustava u hrvatske poduzetnike te da se nađu dodatni financijski instrumenti koji će omogućiti podjelu rizika i poduzetnicima olakšati financiranje tekućeg poslovanja i novih projekata. Zato će biti važno da se ubrza restrukturiranje tvrtki uz pomoć države, banaka i najvećih vjerovnika na temelju Zakona o financijskom poslovanju. Drugo, jačamo financijski FGS-ove, a u pripremi su još neki modeli koji bi omogućili ulazak fondova u equity poduzeća i pomogli u restrukturiranju, kako financijski tako i kroz unaprjeđenje menadžmenta. Što se tiče malih poduzetnika, već u 2012. je HAMAG-Invest gotovo udvostručio broj i vrijednost garancija pomažući im da lakše prebrode krizu, a i HBOR je u tom smislu dao vrlo značajan doprinos.
Zakonom su utvrđeni poticaji za mikropoduzetnike, porezni i carinski poticaji, daju se i potpore za opravdane troškove novih radnih mjesta i troškove usavršavanja povezanih s investicijskim projektom.
"Stimuliraju se i razvojno-inovacijske aktivnosti, a imamo i posebne poticajne mjere za sufinanciranje kapitalno-intenzivnih i posebno radno-intenzivnih investicijskih projekata. Direktni poticaji zapošljavanju kreću se od 3.000 do 9.000 eura po radnom mjestu ovisno o tome kolika je stopa nezaposlenosti u pojedinoj županiji. Mogućnosti su doista brojne. Smanjena je i granica poticanja malih investicija. Tako za male poduzetnike, koji investiraju minimalno 50.000 eura, stopa poreza na dobit umanjuje se za 50 posto u razdoblju do pet godina ako otvore najmanje tri nova radna mjesta u godinu dana od početka investicije",izjavio je Grčić.
Na pitanje zašto još nema značajnijeg oporavka privatnih ulaganja, Grčić odgovara kako sami poticaji ne mogu riješiti sve trenutne probleme koji opterećuju hrvatsko gospodarstvo.
"Poticaji su dobro došli, ali mi trebamo i niz drugih mjera koje će poboljšati poslovnu klimu. Svjesni smo da gospodarski oporavak ne možemo osigurati samo na bazi javnih investicija, te da poslovna klima i privatna ulaganja predstavljaju ključni uvjet oporavka. To nas je motiviralo da odlučnije krenemo u reforme koje će se s početkom 2013. dodatno ubrzati. Prema modelu »Doing Business« Svjetske banke, idemo u rezanje birokratskih i drugih prepreka poslovanju. Želimo da se Hrvatska pomakne s današnjeg 84. mjesta i da investitori to prepoznaju, jer privatni investitor će ulagati jedino kad procijeni da je poslovno okruženje prijateljsko i da će mu posao osigurati povrat investicije u željenom roku te zaradu u svakoj idućoj godini."
Sniženje kreditnog rejtinga Hrvatske, koje je izvela agencija Standard & Poor's, ozbiljno je upozorenje Vladi da ubrza reforme i nastavi, u 2012. godini, započeti i uspješno odrađeni proces fiskalne konsolidacije, kaže Grčić.
"Srećom, izravni učinak sniženja rejtinga na cijenu kapitala neće biti tako velik kao što se očekivalo. Situacija danas je puno povoljnija nego što je to bilo početkom 2012. kada smo uspješno izbjegli srozavanje rejtinga, te samim tim ostvarili i značajne uštede na kamatama. Vlada mora odgovoriti i na ovaj izazov. Za očekivati je da će već u prvom kvartalu 2013. biti nužan rebalans proračuna. To znači na rashodnoj strani manje za približno 2,5 milijarde kuna i manji ukupni deficit nego u 2012. Svi ministri i direktori javnih poduzeća još će jednom napraviti reviziju financijskih planova."
Osvrnuo se i na nagađanja o smanjenju plaća iz proračuna.
"S obzirom da smo predvidjeli oko 2,3 milijardi kuna ušteda na dodacima na plaće, mislimo da bi svaki novi rez u tom dijelu ozbiljno narušio standard građana, te kroz dodatno smanjenje osobne potrošnje negativno utjecao na mogući gospodarski oporavak. Stoga je realnije izvršiti određene korekcije u dosta ambicioznom planu kapitalnih ulaganja. No, uvijek treba znati da se radi o zatvorenom krugu gdje svako diranje u bilo koju komponentu agregatne potrošnje - ili osobnu, ili javnu, a posebno investicije - nužno vodi u korekciju stope rasta", kaže Grčić.
"Nova 2013. godina, kako smo već isticali, bit će jedna od najtežih fiskalnih godina. S jedne strane imamo gotovo 6 milijardi kuna više rashoda koji se ne mogu izbjeći, a riječ je o 3 milijarde kuna kamata, jednu milijardu kuna restrukturiranja brodogradnje i 1,7 milijarda kuna uplate u EU proračun, a s druge strane je vrlo uzak prostor za daljnje uštede s obzirom da smo u 2012. srezali deficit za gotovo 5 milijardi kuna. No, svjesni smo da moramo ubrzati reformske procese kako bismo trajnije stabilizirali rashodnu stranu proračuna i nastavili putem fiskalne konsolidacije, te osigurali bolju poslovnu klimu za oporavak privatnih investicija."
Gospodarski rast u Hrvatskoj dok u eurozoni vlada stagnacija
"Situacija je trenutno takva da se prvi put nakon 12 godina banke razdužuju, odlijeva se kapital iz Hrvatske prema inozemstvu i pada kreditna aktivnost. Ne ide nam u prilog niti smanjena ukupna investicijska aktivnost u Europi. A upravo zaustavljanje recesijskih trendova u državama Europske unije, osobito u najvećim vanjsko-trgovinskim partnerima Republike Hrvatske, poput Italije i Slovenije, važna je eksterna pretpostavka za naš gospodarski oporavak. Mi nismo otok, za Hrvatsku je objektivno rizik produljenje recesije u EU, kao i smanjivanje investicijskih aktivnosti europskih kompanija."
"No, uz dužni oprez u prognozama, ali uvažavajući analizu trendova, za očekivati je da će ulazak Hrvatske u EU ipak za nas biti jedan značajan preokret. Pokazalo se da su nove članice EU postajale atraktivnije za ulagače. Ulazak na jedinstveno tržište, bespovratni izvori iz EU fondova, činjenica da pripadate novoj zajednici, otvorenost granica - sve je to davalo šansu svim novim državama članicama. Vjerujem da će na isti način dati šansu i Hrvatskoj", kaže ministar Grčić.
Nova godina donijet će oporavak
"Nova godina donijet će oporavak i prosinac 2013. će donijeti više optimizma nego prosinac 2012. U 2014. i posebno 2015. očekujem novi investicijski bum, zahvaljujući tokovima novca iz Europe. U velikoj mjeri i kroz javni sektor. Zato, pozivam sve da se više okrenu financiranju nepovratnim sredstvima iz strukturnih fondova EU, te velikim kapacitetima razvojnih banaka. U 2013. godini bit će nam na raspolaganju gotovo milijardu eura od strane Svjetske banke, Europske banke za obnovu i razvitak, te Europske investicijske banke. Iz IPA i strukturnih fondova EU u 2013. bit će nam na raspolaganju više od 500 milijuna eura, a u svakoj idućoj godini više od 1,1 milijardu eura. Jedinstvena je to prilika da povežemo domaće izvore financiranja i sredstva iz EU-fondova te razvojnih banaka za unaprjeđenje infrastrukture, malog i srednjeg poduzetništva, za inovacije, poljoprivredu i ruralni razvoj. Ako, uz Vladu, i svi drugi zapnu »iz petnih žila« uvjeren sam u svijetlu budućnost Hrvatske", zaključuje Grčić.
NL/eZd
Vezane vijesti
-
"Očigledno da je u Vladi falio netko tko bi koordinirao gospodarstvo, investicije, EU fondove. Što se tiče samog Puljiza mislim da je to dobar izbor jer on ima iskustvo rada sa mnom četiri godine na vrlo teškim poslovima pripreme EU fondova", rekao je Grčić
-
-
-
Izdvojeno
-
Predsjednika Republike Hrvatski birači će, osim u Hrvatskoj, moći birati i u inozemstvu, u 38 država, na 105 biračkih mjesta, što je u odnosu na izbore iz 2019., manje i država i biračkih mjesta, tada se glasovalo u 47 država, na 124 biračka mjesta.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana, 13.12. u vremenu od 08 h pa do 17 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Diklo u slijedećim ulicama :
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.