Politika

Povećanje plaća

Prva odluka Vlade u 2013. - povećanje plaća nekim državnim dužnosnicima

Prva odluka Vlade u 2013. - povećanje plaća nekim državnim dužnosnicima

Vlada je otvorila 2013. godinu odlukom o povećanju plaća nekim državnim dužnosnicima ali i regulirala njihova prava po prestanku dužnosti kao i prava saborskih zastupnika i predsjednika. Povećanje plaća od gotovo 20 posto Vlada opravdava povećanjem opsega njihova posla ali i borbom protiv korupcije.

Dobro je počela 2013. godina za ravnatelje i zamjenike ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno i mirovinsko osiguranje ali i Zavoda za zapošljavanje.

Povećanjem koeficijenata na plaće, koje su do sada iznosile između 11 i 13 tisuća kuna, sada će imati primanja od 15-ak tisuća kuna, što je povećanje od 20-ak posto.

I ne samo to, radna mjesta poput pomoćnika, zamjenika ravnatelja ali i predsjednika Savjeta za nacionalne manjine, novim su Zakonom postala dužnosnička.

U Vladi pojašnjavaju kako su plaće povećane radi većeg opsega posla, ali da se radi i o svojevrsnoj antikorupcijskoj mjeri. Ministar rada Mirando Mrsić.

"Tako da na taj način omogućavamo da svi ti dužnosnici budu adekvatno valorizirani za ono što im predstoji, a to su velike reforme i u području mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, a jasno i na području financiranja i ugovaranja programa Europske unije", naglasio je Mrsić.

Budući da su neka radna mjesta ukinuta, ovo povećanje plaća je svojevrsna preraspodjela, pojašnjavaju u Vladi navodeći podatak kako će uštedjeti nešto više od 650 tisuća kuna.

Ipak u oči bode činjenica da ranija plaća od 11 ili 13 tisuća kuna i nije bila tako mala pa se postavlja pitanje je li je trebalo sada, u ova krizna vremena, dići za još dvije tisuće kuna?

Nekome se uzima da bi se drugima dalo, poručuje predsjednica Nezavisnog sindikata zaposlenih u mirovinskom osiguranju Željka Frgačić. Poziva na ostavku ministra rada i mirovinskog sustava te podsjeća kako se zaposlenicima godinama smanjuje plaća. Ipak odlukom Vlade nije iznenađena.

"Štoviše, ja sam i kao predstavnik radnika Zavoda u Upravnom vijeću postavila direktno to pitanje i dobila sam odgovor da će radnici putem sindikata kao socijalni partneri biti uključeni u sistematizaciju, pa tako i odluku glede plaća. Evo, kao socijalni partneri mi smo ovu odluku doznali iz medija. Ona je za nas sramota, ali puno govori o donosiocu", rekla je Frgačić.

Osim većih plaća, Vlada je danas državnim dužnosnicima, ali i zastupnicima i predsjedniku Republike regulirala prava i obveze po isteku mandata. Tako će se svi državni dužnosnici ali i zastupnici po prestanku obnašanja dužnosti moći vratiti na svoje staro radno mjesto.

Ukoliko se radi o državnom i javnom sektoru to će ići automatizmom, a ako je riječ o privatnom onda će se s poslodavcima potpisati poseban ugovor.

"S time da u roku od 45 dana, nakon što zastupnik postavi zahtjev za povratak na svoje radno mjesto, poslodavac je dužan donijeti odluku i također reguliramo ovaj dio ako se to ne desi, da se onda ima pravo koristiti onaj institut šest plus šest", pojasnio je Mrsić.

A to u prijevodu znači da će svaki dužnosnik ili zastupnik imati pravo idućih godinu dana primati šest punih plaća, odnosno drugih šest mjeseci primat će pola plaće.

Ukoliko će dužnosnik koristiti tu povlasticu više neće imati pravo povratka na stari posao.

Zbog današnjih odluka Vlade reagirali su brojni sindikati poručujući - što je dopušteno Jupiteru, nije volu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.