Ured predsjednika
Josipović: Povratak izbjeglih jedan od prioriteta u regiji
Povratak izbjeglih najvažnije je pitanje država regije, poručio je predsjednik Ivo Josipović nakon sastanka s ministrom za ljudska prava i izbjeglice BiH Damira Ljubića o provedbi Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja izbjeglih i raseljenih osoba.
Povratak izbjeglih bez obzira na nacionalnost i na to gdje se trenutno nalaze jedno je od pitanja koje će države u regiji odrediti kao one koje brinu o građanima i ljudskim pravima i one koje to ne čine, rekao je predsjednik. Sarajevski sporazum stvorio je financijske preduvjete za provedbu modela koji bi svima trebao zajamčiti slobodnu odluku hoće li se vratiti ili ostati u mjestu u kojem su se zatekli u vrijeme rata, podsjetio je Josipović.
"Ono što je važno bez obzira na njihovu odluku je da moraju dobiti nazad svoju imovinu i ona se mora obnoviti. Na njima je da kao vlasnici poslije čine s tom imovinom što žele. Osobno bih želio, i mislim da dijelim želju najvećeg broja naših građana, da svatko dođe nazad u svoj dom i da se ponovno integrira u sredinu iz koje je otišao", poručio je Josipović.
Hrvatski predsjednik se na tom tragu zalaže za promjenu zakonske odredbe prema kojoj je dosad vlasnik morao živjeti 10 godina u obnovljenoj imovini kako bi je mogao prodavati.
"U situaciji kada nije bilo dovoljno novaca željelo se motivirati ljude kojima se tog trenutka pomaže da zaista ostanu u Hrvatskoj. Tada je ta odredba po mom sudu imala puno smisla. Mislim da je vrijeme pokazalo da dolazimo u drugu fazu kada treba razmišljati i o promjeni zakonskog okvira", pojasnio je predsjednik.
Ministar Ljubić je uoči razgovora s potpredsjednikom Vlade Grčićem o provedbi Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja zahvalio je Hrvatskoj koja je najveći pojedinačni donator rješavanju problema povratka u BiH. Povod susreta s Josipovićem bio je nedavni javni poziv BiH institucija izbjeglima.
"Povod je poziv izbjeglicama u Hrvatskoj koji su iz Bosne i Hercegovine da se prijave za povratak. Cilj je rješavanje njihovih problema kroz regionalni stambeni program koji smo s međunarodnom zajednicom upriličili na Donatorskoj konferenciji lani u travnju u Sarajevu. Nadamo se da će Hrvatska kao što je to i dosada pružiti svu potrebnu pomoć rješavanju pitanja prognanih i izbjeglih", poručio je Ljubić.
Izrazio je očekivanje da će se u razdoblju iduće tri, četiri godine to pitanje polako privoditi kraju i osigurati trajno rješenje za sve progane i izbjegle koji su tijekom rata napustili BiH. Podsjetimo, kad je riječ o povratku Hrvata u Republiku Srpsku, od 200 tisuća koliko ih je ondje živjelo do 1991. do danas se vratilo tek pet posto. Hrvatska je u njihov povratak u BiH kroz spomenuti regionalni program te program Vlade dosad uložila više od 250 milijuna kuna.
Vezane vijesti
-
-
U Sarajevu je održan cijeli niz sastanaka između bosanskohercegovačkih poduzetnica na čelu s Adisom Tufo, vlasnicom i direktoricom tvrtki ČIP Sistemi i Hobby Art Centar, te predstavnika Virtualnog ženskog poduzetničkog centra iz Zagreba
-
Vlada je kako se vidi iz proračuna za 2017. godinu odustala od štednje te je na račun budućeg rasta ekonomije odlučila potrošiti nekoliko milijardi kuna više, a ne štedi se ni na Pantovčaku gdje se godišnje troši oko 38 milijuna kuna
-
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.