Politika

Čekanje na šalterima

Vlada predstavila strategiju upravljanja državnom imovinom

Vlada predstavila strategiju upravljanja državnom imovinom

Hrvatska država u vlasništvu ima 31 milijardu eura imovine, a Vlada je danas predstavila prvu strategiju upravljanja i raspolaganja državnom imovinom u 23 godine. Pokrenula je i projekt koji bi građanima trebao smanjiti čekanje na šalterima.

Hrvatska je peta zemlja u Europi po vlasništvu, ali za razliku od drugih od toga nemamo nikakve koristi. "Država ovako ljubomorno čuva nešto za što nema plana. To nije moderna država, da ne upotrijebim neki drugi izraz", rekao je premijer Zoran Milanović.

Premijer dodaje da se za prodaju, koja je po dobroj tržišnoj cijeni, ne može reći da ide na bubanj jer da se, ako cijena nije dobra, ionako neće prodati. Uključio se i ministar financija Slavko Linić. "Mislim da je važno napomenuti, s obzirom na poruke 'sve se rasprodaje'. Evidentno je da se ne rasprodaje", rekao je Linić.

Predstavljajući pak Strategiju prostornog uređenja premijer Milanović i potpredsjednik Branko Grčić su poručili. "Nema straha od Potemkinovih sela u Hrvatskoj mada bi negdje ona mogla biti lijepa turistička atrakcija", rekao je Milanović. "Ovo je poruka svima onima da još uvijek govorimo o nekim Potemkinovim selima da to nije istina, da ova Vlada radi sustavno. Možda polako, ali vrlo pažljivo i sustavno", dodao je Grčić.

I na selu i u gradu od 1. lipnja minimalna plaća iznosit će 2.984 kune bruto što je 170 kuna više nego dosad. Vlada je pokrenula projekt e-Građani koji bi nam već iduće godine trebao omogućiti da do nekih papira dođemo iz naslonjača i tako izbjegnemo stajanje na šalterima. MUP će vam javiti da vam istječe putovnica, HZZO da vam je sjela porodiljna naknada, a roditelji će moći zaviriti u imenike svojih školaraca. Kako objašnjava pomoćnik ministra uprave, kojeg u Banskim dvorima zovu digitalnim šampionom, Darko Parić, projektom će se postići značajne uštede.

"U Hrvatskoj se godišnje rodi oko 43 tisuće djece. Za prijavu te djece roditelji potroše oko 158 tisuća sati da bi odradili cijeli taj posao. Svi ti sati su radno vrijeme, država radi u radno vrijeme. Platimo oko 4 milijuna kuna raznih pristojbi i ako su svi u Zagrebu, platimo oko milijun kuna različitog parkiranja", izjavio je Parić.

A hoćemo li tako moći i na izbore? U Vladi tek kažu da je to pitanje političke odluke. Dakle, možda jednog dana, a možda ni tad.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.