Istražili smo
Što čeka saborske zastupnike na jesen
Saborski zastupnici su na proteklim sjednicama donijeli velik broj zakona po hitnom postupku, većinom zbog obaveza prema EU. Istražili smo hoće li se stvari promijeniti na jesen kada se zstupnici ponovno okupe.
Kako se od jeseni mijenja način rada Sabora i legislativna komunikacija s Bruxellesom postaje dvosmjerna, informacije o količini akata koje će Sabor morati raspraviti, najbolje je bilo potražiti kod predsjednika Odbora za EU poslove SDP-ovog Daniela Mondekara.
"Vlada i Parlament će gotovo sigurno u sljedećoj godini sudjelovati u izradi između 60 i 100 akata i vjerojatno je za očekivati da se veliki broj implementira u Hrvatskoj s tim da ljudi moraju znati da postoji cijeli niz dokumenata Europske unije koji nisu zakonodavni akti, ali koji utječu na izmjene postojećeg zakonodavstva. To ćemo vidjeti koliko toga ima zapravo tokom samog članstva", rekao je Mondekar.
Koalicijski partneri iz HNS-a nadaju se manjem broju zakona.
"Naravno da će zakoni biti bolje pripremljeni, da će biti više vremena za parlamentarnu raspravu i da će broj tih zakona biti manji. Brzo donošenje zakona svakako nije saveznik za kvalitetu. Pred nama je period intenzivnog rada, ali boljih zakona i manjeg broja zakona u Hrvatskom saboru", ističe Jozo Radoš.
Laburist Branko Vukšić, koji je također član Odbora za EU poslove, Media servisu kaže da je Vlada do sada u takozvane europske zakone podvaljivala i stvari koje s tim nemaju veze. Misli da će se praksa podvala i nekvalitetnih zakona nastaviti i na jesen. Tvrdi, to su isti ljudi, a premijer Zoran Milanović je inzistiranjem na 'Perkovićevom zakonu' pokazao da ga EU neće promijeniti.
"Lako je što on sam sebi i SDP-u radi medvjeđu uslugu, ali radi medvjeđu uslugu građanima Republike Hrvatske i mislim, ako se neće promijeniti, da će građani promijeniti njih", kaže Vukšić.
Vezane vijesti
-
Saborska oporba u srijedu je zatražila da o ulasku u Sabor i drugim epidemiološkim mjerama odluku donosi Sabor, a ne Stožer, reagiravši na zaključke Predsjedništva parlamenta kojim će ubuduće biti potrebna covid potvrda za ulazak u tu instituciju.
-
U saborskoj raspravi podržane su u četvrtak izmjene Zakona o trošarinama kojima se predlaže oslobođenje od plaćanja trošarine „malom proizvođaču jakog alkoholnog pića“ te na takve proizvode kad se upotrebljavaju u proizvodnji veterinarsko-medicinskih proizvoda, odnosno dodataka prehrani.
-
aborska oporba ocijenila je utorak lošom odluku Vlade o ograničavanu cijena goriva jer se njome izravno utječe na ponudu i potražnju što bi moglo dovesti do poremećaju u opskrbi te drže da umjesto toga treba smanjiti trošarine.
-
Međunarodne udruge i asocijacije glazbenih izdavača i neovisnih izdavačkih tvrtki pozvale su saborske zastupnike da ne donose Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima jer će uništiti hrvatsku glazbenu industriju.
Izdvojeno
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
-
U trećem i posljednjem tekstu u seriji o sigurnim i pravednim granicama planetarnih resursa bavimo se putokazima ostvarivanja ovih progresivnih društvenih i ekoloških ciljeva.
-
Iako smo skloni gastritisom nazvati svaku bol u gornjem dijelu želuca, riječ je o posebnom stanju čija se dijagnoza potvrđuje histološkim pregledom tkiva.
-
Tri školska sindikata koja su u subotu održala prosvjed u Zagrebu zbog nezadovoljstva novim Zakonom o plaćama te sustavom ocjenjivanja poručila su da se njihovi koeficijenti moraju redefinirati i da se mora odustati od postojećeg koncepta ocjenjivanja njihova rada jer je neprovediv.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.