Politika

Teško za razumijeti

Nevjerodostojni HDZ: Istim ljudima 2009. ćirilica nije smetala, sada joj se snažno protive

Nevjerodostojni HDZ: Istim ljudima 2009. ćirilica nije smetala, sada joj se snažno protive

Niz je upravo tragikomičnih detalja koji otkrivaju nevjerodostojnost HDZ-ovog aktualnog protivljenja uvođenju srpskog jezika i pisma u službenu upotrebu u Vukovaru, piše novilist.hr

Kad se, primjerice, predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarko pita zašto je ta stranka 2009. godine uvela u vukovarski statut dvojezičnost u tom gradu, on odgovara da »ne razmišlja glavom svojih prethodnika« i da se stoga njegov HDZ ne slaže s postavljanjem ćiriličnih tabli. HDZ je, dakle, ideološki redizajniran i to se može shvatiti, ali u ovom se slučaju radi o istim ljudi kojima prije četiri godine ćirilica nije smetala, a danas joj se gorljivo suprotstavljaju.

Jedan od takvih je Davorin Mlakar, nekadašnji ministar uprave koji je prošlog tjedna artikulirao stav HDZ-a kontra ćirilice i tražio micanje spornih natpisa sa zgrada državnih institucija u Vukovaru. Zajedno s kolegicom Josipom Rimac najavio je da će HDZ-ovci u vukovarskom gradskom vijeću izmjenama gradskog statuta zaustaviti ćirilicu.

Obustava statuta

No, 2009. statut Vukovara mu nije predstavljao nikakav problem. To je jasno iz odgovora Ministarstva uprave na pitanje što je njihov prethodnik u tom resoru učinio kad je 14. srpnja 2009. gradsko vijeće izglasovalo statut u čijim članku 69. piše da »u skladu s odredbama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i ovoga statuta, pripadnici srpske nacionalne manjine imaju pravo slobodne uporabe srpskog jezika i ćiriličnog pisma u društvenom i javnom životu, te u službenoj komunikaciji u javnim poslovima iz samoupravnog djelokruga Grada Vukovara«.

Gradonačelnik Željko Sabo tada je zbog ćirilice, jer Srbi još nisu bili prešli postotak u stanovništvu kad je dvojezičnost obavezna, ali i nekih drugih članaka, obustavio primjenu statuta i o tome obavijestio Mlakarovo ministarstvo uprave i predstojnika Ureda državne uprave.

»Ako predstojnik Ureda državne uprave ne potvrdi odluku gradonačelnika u zakonskom roku od 8 dana od dostave odluke, obustava primjene općeg akta prestaje. Kako predstojnik Ureda državne uprave nije potvrdio obustavu gradonačelnika, smatrajući statut usklađenim s Ustavom i zakonom, samim tim obustava je prestala važiti«, ističe se u odgovoru ministarstva koje sada vodi SDP-ovac Arsen Bauk.

Obje runde izgubljene

Bila je to prva runda u pokušaju vukovarskog gradonačelnika da trajno suspendira statut. Drugu je izgubio sa samim Mlakarom. »Ministarstvo uprave zaprimilo je zahtjev gradonačelnika za neposredan nadzor novog statuta, ali nije postupalo nakon očitovanja Ureda državne uprave, uzimajući u obzir pravilno postupanje Ureda u ovom predmetu«, zaključuje se u odgovoru Baukovog ministarstva.

Mogao se Mlakar i 2009. također pozvati na članak 8. Ustavnog zakona i upozoriti da je prerano za ćirilicu u Vukovaru jer se Hrvati s njom ne slažu, ali, eto, nije to napravio. Sada, međutim, govori o potrebi izmjene statuta kako bi se stalo na kraj ćirilici. To je uistinu teško razumijeti.

Kršenje zakona

Davorin Mlakar pravno uporište za zaustavljanje ćirilice u Vukovaru pronalazi u Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina, konkretno članku 8. koji govori da se odredbe tog zakona »moraju tumačiti i primjenjivati sa svrhom poštivanja pripadnika nacionalnih manjina i hrvatskog naroda, razvijanja razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među njima«. S obzirom da Mlakar, vjerojatno s razlogom, procjenjuje da su Hrvati u Vukovaru protiv ćirilice, potpredsjednik Kluba zastupnika HDZ-a smatra da se dvojezičnim tablama krši Ustavni zakon.

NL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.