Politika

Eko teme

Akcija mladih: Gospodarenje otpadom direktno utječe na kvalitetu života!

Akcija mladih: Gospodarenje otpadom direktno utječe na kvalitetu života!

Postoji niz Zakona i provedbenih propisa koji se ne smiju ignorirati u tako važnim pitanjima kao što je gospodarenje otpadom - jer gospodarenje otpadom direktno utječe na kvalitetu života, upozorili su iz Akcije mladih.

 

''Vodit ćemo akcije upoznavanja javnosti sa svim činjenicama i zahtijevati od lokalne samouprave da se prema lokalnim inicijativama odnosi s dužnom (i zakonom propisanom) pažnjom: da pregovara sa ljudima o načinima kako da se CGO onako kako će vjerojatno krenuti u realizaciju, dakle na lokaciji koja je već određena u Biljanima donjim, približi njihovim interesima bilo putem ekološke rente, bilo putem prilagođavanja Centra našim uvjetima'', navode u priopćenju.

Naglašavaju i kako treba voditi računa o potrebi natkrivanja puno većeg prostora Centra za zbrinjavanje otpada zbog bure, koja bi bez toga najlonski supstrat (brdo sitno nasjeckanog najlona koji smo vidjeli u Celju čeka daljnju obradu) nanosila ne samo po obližnjem dijelu nego lipo do otoka,

''Celje je industrijska oblast a Ravni Kotari poljoprivredna i CGO i u tom segmentu nanosi više štete nego koristi tom kraju, i pored činjenice da naš dobivene kompost vjerojatno ne bi imao teških metala kao Celjski, taj se kompost zbog svojih karakteristika nikako ne smije koristiti na zemljištu koje se koristi za uzgoj hrane, prekisel je, nema kontroliran sastav jer se kompostira već u domaćinstvima i sl. stoga moramo razmišljati i o odvozu takvog komposta - u AM predložiti ćemo uzgoj novih pošumljenih područja gdje bi se takav kompost mogao koristiti; a takve šume bi se koristile i za dodavanje kompostu - u Celju smo vidjeli tonu-dvije samljevenih drva koji se dodaju u smjesu prilikom kompostiranja zbog smanjivanja koncentracije plinova koji se stvaraju u tom procesu''.

Ravni Kotari osim što su poljoprivredni oni su i krški kraj i treba dobro ispitati koje će posljedice imati CGO na podzemne tokove voda.

''Smatramo da to ne smije biti predmet političke zezancije i stavljanja pred gotov čin jer se u tom segmentu nisu provela i ne provode se prava istraživanja kao dio Studije zaštite okoliša - iz razloga što u izradu tako važne studije nisu uključeni relevantni hidroinžinjerski i hidrogeografski stručnjaci (jedan od prijedloga AM je bio da se u sva radna i stručna tijela uključuju takvi stručnjaci ali su se vladajući radije priklonili imenovanjima politički podobnih, stranačkih a ne nužno najboljih stručnjaka).

CGO i sve ekološke teme koje smo u AM pokrenuli otkada smo u gradskom i županijskom vijeću; pitanje Smiljevca i mjerenja ispusnih plinova tamošnjeg pročišćivača otpadnih voda, pitanje naplate troškova zbrinjavanja otpada s nautičkih plovila, pitanja odnosa prama lokalnoj zajednici kod odlučivanja o tim temama, pitanje rješavanja kanalizacijskih ispusta... - za sve ćemo to inzistirati da se radi puno transparentnije, prateći i iskorištavajući sve zakonske mogućnosti.

Gospodarsko korištenje da, ali samo uz uvažavanje potreba lokalnog stanovništva, sukladno praksi održivog razvitka. U tim pitanjima ne smije biti proizvoljnih politikanskih tumačenja i odstupanja od najbolje svjetske prakse jer je i naš prostor i dalje jedan od najboljih svjetskih i takav treba biti očuvan''.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.