Politika

Milanović: smanjit ćemo deficit, ali ne da se 'zatučemo'

Milanović: smanjit ćemo deficit, ali ne da se 'zatučemo'

Premijer Zoran Milanović najavio je večeras da će se deficit smanjivati i na rashodnoj strani, ali ne tako da se sami 'zatučemo' kao Grčka, odnosno ne tako da 'ubijemo' svu potrošnju.

"Europska komisija (EK) dala je preporuke, nakon što je Hrvatska ušla u proceduru prekomjernog deficita, da se deficit smanji za 2,3 posto BDP-a, što je skoro 7,5 milijarda kuna, a to je puno i mi ćemo ga nastojati smanjiti i na rashodnoj strani, ali ne i da se 'zatučemo' kako je to učinila Grčka", rekao je Milanović u Dnevniku Nove TV. Poručio je da se ne smije 'ubiti' sva potrošnja, ali i kako je činjenica da već godinama previše trošimo.

Na primjedbu kako je neozbiljno i zakašnjelo što su te mjere donesene sada, a mogle su se još u prosincu ugraditi u državni proračun, premijer je odgovorio kako je u projekcijama za ovu i iduću godinu u Hrvatskoj planiran pad deficita. Ali, EK mislila je drukčije pa ćemo se, istaknuo je Milanović, prilagođavati tome stajalištu, ali i pregovarati.

Jer, napomenuo je, u tome ne postoji nikakav prisilni mehanizam, ali financijska tržišta uzimaju u obzir mišljenja EK što utječe na cijenu novca, a vanjske rejting agencije gledaju na to vrlo površno. Premijer je istaknuo da je zato "riječ Komisije za države poput Hrvatske važna, iako ne i Sveto pismo".

Na opasku ne znači li peti rebalans proračuna u dvije godine i priznanje neuspjeha Vlade u kontroliranju državnih financija, Milanović je odgovorio: "Napravit ćemo još deset rebalansa ako treba jer je situacija jako teška zato što se zemlja zaduživala u godinama kada nismo 'bili u banani', kako je to jednom netko rekao, odnosno krajem 2008. i 2009 godine". Tada je, dodao je premijer, trebalo "povući ručnu", ali su slijedile tri godine "ekcesnog zaduživanja" bez smanjivanja rashoda, te da sada to sve treba dovesti u balans.

Ponovio je kako se na prihodnoj strani neće dirati II. mirovinski stup kao model, a beneficirane mirovine iz II. stupa su, dodao je, tako i tako državne mirovine.

Na primjedbu da danas prezentirane mjere kasne najmanje godinu dana, Milanović je rekao kako je Vlada u prvoj godini mandata smanjila deficit za pet milijarda kuna što je, istaknuo je, bio ogroman napredak u odnosu na prethodnu vladu.

"Ako nas se za nešto nikako ne bi smjelo optužiti, a uspoređujem se sa usporedivim što su naši prethodnici, to je da ne radimo ništa i da ništa ne poduzimamo, u čemu se jako razlikujemo od naših prethodnika koji tri godine nisu radili ništa, čekali su da izgube izbore", izjavio je Milanović.

Opovrgnuo kritike kako su u vladi sve to znali kada su došli na vlast, a na spomen niskog rejtinga Vlade ponovio je da rejtinge ne komentira te da je situacija teška, kao i da ne može reći da je zadovoljan ili nezadovoljan. Ali, istaknuo je, ova vlada, za razliku od prethodne, nešto radi, spominjući uvođenje poreznog reda, smanjivanje poreznih i parafiskalnih nameta. Konstatirao je kako to nije dalo rezultata i objasnilo da je tomu tako zato što poduzetnici nemaju povjerenje.

"To ljudima ja ne mogu utjerati, to će se dogoditi u jednome trenutku, ali u kojemu, o tome će ovisiti naša politička sudbina, ali moja, a ne vaša", ustvrdio je Milanović.

Komentirajući primjedbu da "izgleda kao politička podvala da 2016. ostavlja nekoj novoj vladi porez na nekretnine i neke druge poreze", Milanović je odgovorio kako je to krivo pročitano, "jer to ne ostavljamo mi već je to preporuka EK".

"Kaznite nas na izborima 2015. ako vam oni koji su konkurencija kažu da to 2016. neće napraviti. A zašto ne bismo rekli da sam na to obvezao buduću moju, našu vladu", zaključio je Milanović.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.