Politika

Borba protiv elite

Slovenija: Osniva se stranka demokratskog socijalizma

Slovenija: Osniva se stranka demokratskog socijalizma

Inicijativa za demokratski socijalizam (IDS) nova je slovenska politička stranka koja će se osnovati na skupštini najavljenoj za Dan žena 8. ožujka, objavili su u utorak slovenski mediji.

Nova stranka druga je takva inicijativa (nakon stranke "Solidarnost") koja nastaje iz pokreta koji su prošle godine organizirali masovne prosvjede protiv ekonomskih i političkih elita, a ima ambiciju predstaviti se biračima na proljetnim izborima za Europski parlament i na jesenskim lokalnim izborima kao "alternativa istrošenom neoliberalnom kapitalizmu i konzervativizmu", navodi u utorak mariborski list "Večer".

U programskim dokumentima pred osnivačku skupštinu IDS navodi da mu je cilj uspostava društveno-ekonomskog sustava utemeljenog na izravnoj demokraciji u politici i ekonomiji te na "demokratsko-planskoj raspodjeli dobara" u skladu s potrebama pojedinca i društva kao cjeline te uz uvažavanje održivog razvitka i okoliša.

"Demokratski socijalizam ne shvaćamo kao utopijsko društveno stanje u neodređenoj budućnosti nego kao proces prevladavanja kapitalizma demokratskim sredstvima koji se ravna po višestoljetnoj tradiciji emancipatorskih borbi radnika, seljaka, žena i drugih ugnjetavanih društvenih skupina", navode osnivači stranke u svom manifestu pred kongres.

Glavni inicijatori nove stranke, Luka Mesec, Urška Breznik i Anej Korsika, do sada nepoznati na političkoj sceni, tvrde da će strateške odluke o njenom djelovanju donositi kroz široku javnu raspravu i povezivati se sa sličnim strankama u Sloveniji i Europi te da su među ostalim za opsežnu poreznu reformu koja bi trebala donijeti više socijalne pravednosti i za prekid sa sadašnjom vladinom politikom štednje i stezanja remena koja pogađa najširi sloj stanovništva.

U Sloveniji je zadnjih mjeseci nastalo više političkih skupina, inicijativa i stranaka koje se artikuliraju na temelju lanjskih masovnih prosvjeda, više-manje lijevo orijentiranih, a izražavaju nezadovoljstvo stanjem u državi.

Istaknutiji pokretači lanjskih prosvjeda protiv političkih elita već su krajem prošle godine osnovali stranku "Solidarnost" s kojom namjeravaju nastupiti na izborima ove godine, a slične je orijentacije i stranka "TRS" koju vodi nekadašnji ombudsman za ljudska prava Matjaž Hanžek.

Tendenciju stvaranja novih stranaka na ljevici sa skepsom su dočekali Socijalni demokrati (SD) Igora Lukšiča, vodeće lijeve stranke koja sudjeluje u sadašnjoj vladi premijerke Alenke Bratušek, a po većini istraživanja pobijedila bi s niskom relativnom većinom na parlamentarnim izborima kad bi se oni održali sada, a ne redovito iduće godine.

Lukšič je nedavno izjavio de je osnivanje novih stranaka na ljevici neozbiljno i da usitnjavanje lijevog biračkog tijela smanjuje izglede vodeće lijeve stranke na izborima. Njegova je izjava naišla na žestoke kritike predstavnika "nove ljevice" i alternativnih lijevih pokreta koji kažu da sadašnji Socijalni demokrati (SD) nemaju pravo na ekskluzivnost te da se ne prilagođavaju stvarnim potrebama biračkog tijela sklonog ljevici.

Bivši premijer Janez Janša i čelnik Slovenske demokratske stranke (SDS), najjače konzervativne stranke u zemlji, nedavno je ironično izjavio da se u zemlji osnivaju stranke "demokratskog socijalizma", a da mladi ljudi iz Slovenije suprotno tom trendu zbog nezaposlenosti odlaze na zapad, u zemlje "liberalnog kapitalizma".

Padu Janšine vlade desnog centra prošle godine doprinijeli su i masovni prosvjedi protiv elita na kojima je više mjeseci tražen i njegov odlazak. Prosvjedi su utihnuli nakon što je vladu formirala sadašnja premijerka Alenka Bratušek iako se stanje u državi, uzrokovano krizom i nezaposlenošću, nije bitno promijenilo.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.