Zakon o pomilovanju
Ivo Josipović mogao bi HDZ spasiti od bankrota
Usklađivanje – Pomilovanje bi se uskladilo s novim kaznenim zakonodavstvom
Bude li HDZ kao pravna osoba osuđen za korupciju, odnosno za to što je u mandatu Ive Sanadera na čelu stranke izbore dobivao novcem iz crnog fonda, predsjednik Ivo Josipović bi, teoretski dakako, mogao pomilovati glavnu opozicijsku stranku i spasiti je od bankrota.
Mijenja se, naime, Zakon o pomilovanju, a po novome bi u krug pomilovanih uz fizičke osobe ulazile i pravne. Novost koju u zakonu predlaže Ministarstvo pravosuđa je i da predsjednik države, osim za kaznena djela, kako je to sada, akt milosti može dijeliti i za prekršaje.
Milost bi se mogla udijeliti na zahtjev osuđenika, ali i na inicijativu predsjednika države uz koju bi morao ići pristanak osobe na koju se odnosi akt milosti. Postojala bi i mogućnost iznimke, a to je da se zbog javnog interesa ili zbog ostvarivanja pravednosti pokrene postupak pomilovanja na inicijativu predsjednika države, a bez pristanka osuđene osobe.
Za Čačića prekasno
Uz ove, predviđa se još jedna značajnija novost, a to je da bi se pomilovanje moglo odnositi i na sankcije koje se izvršavaju u Hrvatskoj, a izrekli su ih sudovi neke druge zemlje. O tome što to znači najbolje govori slučaj Radimira Čačića koji u Puli služi zatvorsku kaznu koju su mu izrekli mađarski sudovi zbog prometne nesreće u Mađarskoj.
Naime, nakon što je Čačiću stigla kazna i nakon što mu je odobreno da je služi u Hrvatskoj, svi su se okrenuli prema Pantovčaku i pitali hoće li predsjednik Josipović spasiti Čačića pomilovanjem. Josipović je to otklonio zbog dva razloga. Prvi je razlog to što si nije mogao dopustiti izigravanje sudskih odluka druge države, a drugi što nije ni imao takvu zakonsku mogućnost.
Mesićev poučak
Od kada je Hrvatska nezavisna, predsjednik države ima pravo pomilovanja. No ovlasti predsjednika smanjene su zakonskim izmjenama 2003. godine nakon što je tadašnji predsjednik Stjepan Mesić donio više spornih odluka o pomilovanjima.
Spektar pomilovanja: Sve ovlasti predsjednika
ZA OSUĐENU OSOBU: Može dati potpuni ili djelomični oprost od izvršenja kazne
ZAMJENA KAZNE: Mogao bi izrečenu kaznu zamijeniti blažom kaznom, uvjetnom osudom, djelomičnom uvjetnom osudom, radom za opće dobro na slobodi
UBLAŽAVANJE KAZNE: Predsjednik bi mogao ukinuti uvjetnu osudu, dati prijevremenu rehabilitaciju, ukinuti ili skratiti pravne posljedice osude
RESTRIKCIJE U POMILOVANJU: Ne bi mogao utjecati na sigurnosne mjere obaveznog psihijatrijskog liječenja, liječenja od ovisnosti, zabrane približavanja i slično
vecernji.hr
Vezane vijesti
-
Vlada je kako se vidi iz proračuna za 2017. godinu odustala od štednje te je na račun budućeg rasta ekonomije odlučila potrošiti nekoliko milijardi kuna više, a ne štedi se ni na Pantovčaku gdje se godišnje troši oko 38 milijuna kuna
-
-
-
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.