Politika

Liniću nema mjesta u stranci

Predsjedništvo otpisalo Linića, konačna odluka na Glavnom odboru

Predsjedništvo otpisalo Linića, konačna odluka na Glavnom odboru

Glavni odbor SDP-a u subotu će staviti 'točku na i' slučaja Slavka Linića nakon odluke Predsjedništva da ga se isključi iz stranke. Iznenadni obrat malo tko očekuje, bez obzira na protivljenje četvorke Komadina, Mrsić, Bernardić i Rajko Ostojić. Kao i da će Glavni odbor, odnosno većine od 103 člana, u nikad težim trenucima za SDP, konačnom odlukom prkositi šefu stranke i Vlade, riskirajući pri tom prijevremeni gubitak vlasti.

Predsjedništvo SDP-a je svoje reklo. Za Slavka Linića nakon 25 godina u stranci više nema mjesta jer to ne zaslužuje. Sudeći prema detaljima koji su iscurili s relativno kratke i ne preburne sjednice, Zoran Milanović bez većih je problema neutralizirao Liniću skloniju četvorku. Jasno je naznačio kako je spreman za subotnji ring, dok je stav Predsjedništva rezimirao Željko Jovanović.

"Odlučili smo da niti jedan interes, niti jedna frustracija, niti jedna ambicija SDP-ovca ne može biti na štetu stranke. Jedini cilj SDP-a je u narednom periodu ojačati rad stranke i osigurati da na narednim izborima osvoji drugi mandat jer je to dobro za Hrvatsku", rekao je jučer Jovanović.

Komadina, koji se s trojkom Bernardić, Mrsić i Rajko Ostojić protivi izbacivanju Linića, otkrio je svoj idući potez.

"Na sljedećim izborima ću se kandidirati za mjesto predsjednika stranke s time da me ne interesiraju nikakve dužnosti u izvršnoj vlasti", najavio je Komadina.

Nije precizirao hoće li se ići na prijevremene izbore, za što bi trebala dvotrećinska većina u Glavnom odboru. Komadininu najavu uoči sjednice Vlade komentirao je potpredsjednik SDP-a Gordan Maras.

"To je jedan presedan u politici, ali ima mnogo presedana pa čovjek gleda i nekad nešto novo vidi. S te strane prije parlamentarnih izbora najaviti kandidaturu...Vjerujem da gospodin Komadina želi da pobijedimo na izborima 2015. i to je pitanje za njega."

Maras poziva na zajedništvo, a ne prebrojavanje u stranci. Uvjeren da će subota potvrditi stav Predsjedništva, smatra da se na Glavnom odboru mora raspraviti kako iznijeti preostalih godinu i pol dana mandata ove Vlade i što raditi kako bi mogli tražiti novi 2015. godine. Što brže rješenje problema u SDP-u očekuju i u HNS-u, svjesni da bi nastavak agonije u koalicijskom partneru moglo destabilizirati Vladu.

"Nadam se da će naš koalicijski partner što prije riješiti ove poteškoće u stranci. Što se HNS-a tiče, mi razumijemo da je naša dodatna odgovornost držati stabilnost i tu odgovornost ćemo i podnijeti", rekla je Pusić.

"Ono u što vjerujem je da unutarstranački sukobi SDP-a i neslaganja neće imati nikakve posljedice na Vladu. Vlada funkcionira po svom dnevnom redu i hodogramu zadataka i ni na koji način se, nadam se, neće reflektirati", izjavila je ministrica kulture.

Poručile su Vesna Pusić i Andrea Zlatara Violić, a na opasnost posljedica SDP-ovih sukoba na državu još je jednom upozorio i predsjednik Josipović.

"Zato bih se samo ograničio na to da poziv Vladu, one koji sudjeluju u Vladi, da na neki način ograniče te sukobe da se ne prelijevaju ili ne preliju iz stranke u državu. Država mora funkcionirati normalno", kaže Josipović.

A Linić, koji je pokrenuo cijelu lavinu optužbama protiv šefa stranke i Vlade za nepotizam i korupciju, ranije već spakiran za izbacivanje, ponovo si je dao oduška. Uoči velike subote, vjerojatno zadnji put.

"To je samo karakter Zorana Milanovića - spletkaroš kojem je dioba stranke sasvim normalna i obračun s ljudima koji ne dijele njegov način rada i ponašanja", rekao je Linić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.