MMF smatra da bi Ukrajini mogla trebati veća pomoć ako se borbe nastave
Ukrajina bi mogla trebati do 19 milijarda dolara dodatne pomoći donatora ako se i tijekom 2015. nastavi sukob s proruskim separatistima, upozorio je u utorak MMF.
Čak i po postojećem programu pomoći MMF-a vrijednom 17 milijarda dolara, MMF smatra da Ukrajina neće moći ispuniti sve svoje ciljeve zbog borbi i plinskog spora s Rusijom.
Ipak, novac predviđen tim programom trebao bi za sada biti dovoljan pod uvjetom da se sukobi smire za nekoliko mjeseci.
Kijevu će ove i iduće godine zbog sukoba nedostajati 3,5 milijarda dolara, no MMF smatra da bi vlada to trebala moći većim dijelom pokriti planiranim zaduživanjem i očekivanom pomoći donatora vrijednom 900 milijuna dolara.
Strani analitičari očekuju da će ukrajinsko gospodarstvo ove godine pasti do osam posto i počinju se pripremati za neki oblik restrukturiranja dugova.
MMF, koji je osigurao program pomoći Kijevu u sklopu međunarodne pomoći vrijedne ukupno 27 milijarda dolara, najavljuje da će ublažiti neke uvjete Ukrajine, uključujući odredbe koje se odnose na proračunski deficit i rezerve središnje banke.
Zauzvrat, Kijev će morati drugdje pronaći novac koji mu nedostaje, uključujući bolju naplatu od Naftogaza, državne tvrtke za naftu i plin.
MMF očekuje da će vlada morati potrošiti više novca za restrukturiranje bankovnog sektora i pomoć Naftogazu, što će povećati državni dug.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.