Politika

Protekli tjedan

Tjedan u znaku reakcija na Šešelja, proračuna za 2015., pada BDP-a

Tjedan u znaku reakcija na Šešelja, proračuna za 2015., pada BDP-a

U tjednu na isteku Sabor je donio Deklaraciju kojom se oštro osuđuje haška odluka o puštanju Vojislava Šešelja te traži njen opoziv.

Slična reakcija stigla je i u rezoluciji Europskog parlamenta u kojem je Papa pozvao na integraciju zemalja zapadnog Balkana.

U sjeni uzburkanih repova prošlosti radnici INE i Imunološkog zavoda pohodili su Markov trg, a navijači Hajduka zazivali izlaz iz gliba domaćeg nogometa.

Koliko se god isprva činilo jedinim razumnim, ignoriranje privremeno slobodnog optuženog ratnog zločinca nije moglo potrajati. Sabor je deklaracijom uspio pokazati rijetko jedinstvo.

Sljedeći dan EP je većinom glasova usvojio rezoluciju, koju su potaknuli hrvatski zastupnici, a u kojoj se izražava i zabrinutost zbog izostanka političke reakcije srbijanskih vlasti. Oglasili su se i premijeri. Zoran Milanović o odustajanju od summita u Beogradu kako, tvrdi, prije komentara srbijanskog kolege Vučića o rezoluciji za Srbiju.

 

Smiješno nije domaćem gospodarstvu koje nastavlja padati. U trećem kvartalu BDP je manji za 0,5 posto na godišnjoj razini. Očekivano, slažu se svi, s tim da su premijer i njegovi ministri sigurni u bolju 2015.

Nesigurnoj Europi šef Europske komisije Juncker predstavio je 300 milijardi eura težak novi investicijski plan pomoći stagnirajućem gospodarstvu Unije i otvaranju radnih mjesta. Kritičari mu zamjeraju da ima malo stvarnog novca, a više financijskog inžinjeringa, jer je početni kapital unutar EIB-a planiran na svega 21 milijardu eura.

Istodobno, hrvatski proračun za iduću godinu u Saboru su branili premijer i ministar financija. Za razliku od Milanovića, oporba smatra da je sve samo ne realan.

I dok to vrijeme tek treba pokazati, od Nove godine izvjestan je oprost dugova najugroženijima, kojih je otprilike 60 tisuća. Čekaju se još teleoperateri.

U većinskom državnom vlasništvu nije INA, čiji su radnici zajedno s onima Imunološkog zavoda početkom tjedna prosvjedovali Vladi pod prozorima. U međuvremenu je ulje na vatru dolio i novi zahtjev MOL-a za isplatom 2 milijarde kuna dividende. No ministar gospodarstva odbacio ga je kao neosnovan.

Na Markov trg, ali na Ustavni sud otišao je i zahtjev inicijative 'Ne damo naše autoceste'. Traže određivanje privremene mjere Vladi i resornom ministarstvu zabrane poduzimanja daljnih koraka u postupku monetizacije do objave rezultata državnog referenduma. Nakon iskustva dvostrukog farbanja tunela za HDZ-ova mandata, strahuju da iza pripreme koncesioniranja potencijalno stoji korupcija.

Čiste račune traži i nogometna javnost, barem njen navijački dio, nakon bojkota derbija na Maksimiru. O tome je više manje sve poznato, Torcida je svoje rekla na splitskoj Rivi, a nogometna vlada na izvanrednoj sjednici. Jedino još nismo čuli predsjednika HNS-a Davora Šukera koji je već danima na službenom putu.

Na putu su svakodnevno i predsjednički kandidati, jer do 6. prosinca prikupljaju potpise potpore građana. Prava kampanja tek treba početi.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.