Saborski zastupnici i danas će imati priliku reći sve
Sabor o Vladinu prijedlogu fiksiranja tečaja franka
Saborski zastupnici i danas će imati priliku reći svoje o fiksirasnju tečaja švicarskog franka. Pred njih dolaze žurne izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju što ih je predložila Vlada.
Zakonu nisu sklone banke, a guverner HNB-a poručuje da mjera znači gubitak od oko 400 milijuna kuna. Danima dužnike s valutulom klauzulom u švicarskim francima muči tečaj. Rastu u nebo, odlučno se suporostavila Vlada Zorana Milanovića i odlučila tečaj franka zamrznuti na 6 kuna i 39 lipa. Na užas Udruge banaka koja ima svoje prijedloge, ali na svekoliko odobravanje građana, udruga pa čak i sindikata. Ipak, svima je jasno da se mora naći trajno rješenje, A modele će, obećao je ministar financija Boris Lalovac, ponuditi narednih mjeseci. Rješenje bi bilo pretvaranje kredita u popularno zvanim švicarcima u one vezane uz kunu ili možda euro.
No, moralo se djelovati odmah i zato će danas zastupnici o zamrzavanju tečaja kao privremenoj mjeri. Banke već prijete tužbama. A hrvatska Vlada zainteresirana je za rješenja koja je ponudila Mađarska, ali i Poljska, odnosno one EU članice koje su se uhvatile u koštac s istim problemom. Jučer je na Odboru za financije s 11 glasova za poduprt Vladin prijedlog. Protiv je bila Martina Dalić, a HDZ-ov Ivan Šuker dao je zeleno svjetlo, iako je nejasno kako će HDZ glasati u petak. I oni su, poručuju, za cjelovito rješenje kako bi se pomoglo građanima. I njega će ponuditi vladajući. Evo izjava premijera Milanovića, ministra Lalovca i šefa udruge banaka Zorana Bohačeka.
"To je nažalost, moram reći nakon 3 godine u povijesti kreditiranja moderne zapadne civilizacije bez presedana, to je naprosto nezamislivo", poručio je premijer Milanović.
"Vidjeli smo da danas i Poljska i Rumunjska nude različita rješenja mi smo u kontaktu sa svima njima, znači nismo tražili samo od Mađarske. Vidjet ćemo u kojem smjeru krenuti. Bitno je da će Vlada aktivno biti uključena u dugoročno rješavanje ovog problema", rekao je ministar financija Boris Lalovac.
"Čemu inzistirati na zakonu, da smo mi predložili da nešto što je pola lošije i jeftinije za banke, potpuno isti trošak i mi smo inzistirali da se u tri mjeseca nađe trajno rješenje. Nije mi jasno zašto inzistirati na zakonu što normalno otvara samo mogućnost da banke, ali i drugi dužnici i građani pokušaju istjerati pravdu preko raznih sudova", rekao je Bohaček. Sabor bi već sutra trebao potvrditi izmjene zakona.Javnosti se obratio guverner HNB-a Boris Vujčić te je poručio da banke ne zarađuju na tečaju franka, a vladin prijedlog o zamrzavanju tečaja prouzročit će gubitke bankama.
"Značio bi po našoj procjeni gubitak banaka za oko 400 milijuna kuna", rekao je Vujčić. HNB se protivi uvođenju mađarskog modela..
"Primjena mađarskog modela u slučaju Hrvatske značila bi izuzetno visok pad međunarodnih pričuva za preko 70 posto, drugim riječima međunarodne pričive HNB-a smanjile bi se ispod 3 milijarde eura", rekao je guverner.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.