Politika

Priopćenje

Beograd: Srpske udruge poduprle rješavanje problema nestalih

Beograd: Srpske udruge poduprle rješavanje problema nestalih

Koordinacija srpskih udruga obitelji nestalih, ubijenih i poginulih osoba s teritorija bivše Jugoslavije poduprle su u ponedjeljak namjere srbijanskih i hrvatskih dužnosnika da se posvete rješavanju pitanja osoba nestalih u proteklim ratovima kao jednog od najvažnijih u međusobnim odnosima.

 

U priopćenju iz ove nevladine udruge ocjenjuje se kako je krajnje vrijeme pristupiti rješavanju pitanja nestalih bez politizacije i dvoličnosti, ukazujući da je "to učinio premijer Srbije Aleksandar Vučić tijekom susreta sa novoizabranim predsjednicom Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović".

"Pohvaljujemo pristup premijera Vučića prilikom susreta s Grabar Kitarović jer je prvi put netko od srbijanskih dužnosnika u Zagrebu pitanje nestalih postavio na ravnopravne temelje, te otvoreno rekao da na listi nestalih u Hrvatskoj ima više Srba nego Hrvata", priopćeno je iz ove koalicije.

U tom se priopćenju dalje navodi da je "iskren pristup pitanju nestalih jedino moguć ako se za početak ekshumiraju sve poznate grobnice i grobna mjesta u Hrvatskoj".

Udruga navodi kako se prema njezinim evidencijama, u grobnicama i grobnim mjestima u Hrvatskoj nalaze 222 osobe srpske nacionalnosti, a da je ukupan broj nestalih Srba u Hrvatskoj veći od 1.800. "Da je riječ o grobnicama sa žrtvama hrvatske nacionalnosti, jasno je da bi one bile već davno ekshumirane", ocijenila je ova koalicija, ustvrdivši da je Srbija ekshumirala nestale osobe iz svih poznatih grobnica i grobnih mjesta na svom teritoriju.

Udruga u svom priopćenju izražava potporu i svim obiteljim nestalih u Hrvatskoj u traganju za njihovim najmilijima naglašavajući kako "Koalicija žrtve ne dijeli po nacionalnosti".

Istodobno, u izjavi za Radio-televiziju Srbije (RTS) profesor beogradskog Fakulteta političkih znanosti (FPN) i bivši diplomat Ivo Visković ocijenio je da bi u Hrvatskoj "trebalo razbiti mit" o tome da Srbija zna za sudbinu svih nestalih u ratu.

"To pitanje mora biti riješeno jer s hrvatske strane postoji uvjerenje da se u Srbiji zna gdje su ti ljudi, i taj mit bi trebalo razbiti", rekao je Visković za RTS dodavši da je "pitanje nestalih i ubijenih u ratu civilizacijsko", te da sprečava bolje odnose Srbije i Hrvatske.

On je naglasio da je odlazak srpskog premijera Vučića u Zagreb "otvorio vrata boljim odnosima Srbije i Hrvatske", jer "razgovor između dvije zemlje mora postojati".

"Razgovor ne jamči uspjeh, ali uspjeha neće biti ako razgovora nema, poglavito kad dođe do zastoja u odnosima, kao što je bilo u prethodnim mjesecima s Hrvatskom", rekao je Visković, koji je i bivši veleposlanik Srbije u Njemačkoj.

Prema podacima Povjerenstva za nestale osobe, priopćenih prošle godine u povodu Međunarodnog dana nestalih, broj nestalih Srba u Hrvatskoj je 1.496.

Predsjednici Srbije, Hrvatske, Crne Gore i BiH su koncem kolovoza prošle godine u Mostaru potpisati deklaraciju čiji je cilj da se potakne uspješniji završetak procesa traženja osoba nestalih u proteklim ratovima na području bivše Jugoslavije

"Za rješavanje ovog problema ne postoji zastarjelost koja znači zaborav", rekao je tada srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić i naglasio kako će Srbija učiniti sve da se nestali na teritoriju Srbije pronađu, ali i "očekuje od ostalih potpisinica da učine to isto".

Prema tadašnjoj Nikolićevoj izjavi, na popisu nestalih koji se vode u evidenciji povjerenstva srbijanske vlade u vezi s oružanim sukobima na teritoriju Hrvatske u razdoblju od 1991.-1995. evidentirana je 1.751 nestala osoba srpske i drugih nacionalnosti čija sudbina još nije rasvjetljena.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.