Politika

DIP ukupno 'broji' devet članova

DIP: tko će idućih osam godina provoditi izbore

DIP: tko će idućih osam godina provoditi izbore

Prijevremeni lokalni izbori koji će se početkom ožujka održati u 17 gradova i općina, mogli bi biti posljednji veliki posao koji će u sadašnjem sastavu odraditi Državno izborno povjerenstvo (DIP), jer dijelu sastava istječe mandat pa su u tijeku razgovori o novom sastavu Povjerenstva, točnije onom dijelu o kojemu odlučuje Sabor.

DIP ukupno 'broji' devet članova - predsjednika, koji je po položaju predsjednik Vrhovnoga suda, četiri potpredsjednika, od kojih dva bira Vrhovni sud, odnosno njegova Opća skupština, a dva Sabor, koji bira i četiri člana DIP-a.

Zbog isteka mandata, Sabor ovih dana očekuje izbor dva potpredsjednika i tri člana DIP-a, o čemu se trebaju dogovoriti većina i oporba, odnosno njihovi klubovi.

'Stvar' će potom preuzeti nadležni saborski odbor, a konačnu odluku tko će idućih osam godina biti u DIP-u donijet će Sabor većinom glasova svih zastupnika.

Zakon vrlo šturo govori o proceduri izbora, no izvjesno je da osoba koja želi u DIP mora biti hrvatski državljanin, diplomirani pravnik s deset godina radnog iskustva u struci, osoba koja poznaje politički i izborni sustav i nije član niti jedne stranke.

Mandati istječu potpredsjednicama Zdravki Čufar Šarić i Aleksandri Jozić Ileković, te članovima Davoru Orloviću, Zorislavu Hamu i Josipu Vresku.

Iako 'curi vrijeme' za kandidature, saborski klubovi, odnosno njihovi predstavnici, nerado odgovaraju na propitivanja o imenima, izgovaraju se da tek trebaju sjesti sa drugim klubovima i "vidjeti stvar", da nemaju svog kandidata...

Nitko nam još nije poslao nikakav prijedlog, rečeno je Hini u petak i u nadležnom Odboru za izbor i imenovanja.

Ipak, u višednevnom propitivanju, jedno se ime čulo najčešće, ono Josipa Vreska, nekadašnjeg HSS-ovog saborskog zastupnika i zamjenika ministra unutarnjih poslova u Vladi premijera Ivice Račana.

Neslužbene informacije govore da bi najjača oporbena stranka, HDZ, mogla za DIP predložiti bivšu ministricu pravosuđa Anu Lovrin i bivšeg zastupnika Emila Tomljanovića koji je svojedobno bio i predsjednik odbora za pravosuđe i zakonodavstvo, član saborskog Antikorupcijskog vijeća i član Državnog odvjetničkog vijeća iz reda zastupnika.

Glavnina klubova vladajuće koalicije je u 'zavjetu šutnje', službeno nitko ništa ne želi reći, no u nizu razgovora spominje se ime jedna aktualne zastupnice SDP-a i tajnika Sabora Slavena Hojskog.

Hoće li tako i biti, ili će u 'igru' u međuvremenu ući i drugi, vidjet će se u drugoj polovini idućeg tjedna kada bi se trebao sastati nadležni saborski odbor.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.