Politika

ZA promjenu pristupa

ORaH predstavio politiku održivog upravljanja vodama

ORaH predstavio politiku održivog upravljanja vodama

ORaH se zalaže za promjenu pristupa prema upravljanju vodnim gospodarstvom te za doživljavanje vode kao prirodnog resursa koji je potrebno zaštititi, istaknuto je u petak na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljena stranačka politika održivog upravljanja vodama.

Predstavili su je voditeljica ORaH-ovog podforuma za upravljanje vodama Jasmina Bužinkić i predsjednik Središnjeg programskog foruma ORaH-a Vladimir Lay te pozvali sve zainteresirane na uključivanje u javnu raspravu na internetskim stranicama ORaH-a.

Industrije trebaju smanjiti onečišćenja izazvana unošenjem toksičnih tvari u vodotoke, a potrebno je smanjiti i onečišćenje tla i vode od poljoprivrede. Naglašavaju kako je potrebno postići dobro i vrlo dobro stanje svih voda u odnosu na kemijske i mikrobiološke parametre te smanjiti gubitke u vodoopskrbnoj mreži, priključiti stanovništvo na vodoopskrbu i odvodnju, procijeniti i smanjiti rizike od nastajanja poplava te provoditi mjere prevencije i modernizacije sustava za hitne mjere kod poplava.

Istaknuli su kako su voda, hrana i energija ekonomske kategorije, ali i socijalne, jer predstavljaju elementarnu potrebu svakog čovjeka te u tom smislu svako upravljanje vodama mora imati i socijalnu komponentu. Ako se sociološki pristup proširi i na pravo čovjeka na život u zdravom okruženju, onda odgovornost onog tko upravlja vodama postaje još veća.

"Vode su javno dobro, stoga se zalažemo da upravljanje vodama ostane u javnom sektoru. Pritom želimo ostvariti transparentnost rada Hrvatskih voda i drugih državnih institucija zaduženih za vodu. Stanovništvo ima pravo na dovoljnu količinu kvalitetne vode, a ovom politikom to želimo i osigurati", poručila je Bužinkić.

Istaknula je kako je posebno važno smanjiti velike gubitke na vodoopskrbnoj mreži te priključiti što više kućanstava na odvodnju. "Zalažemo se za smanjenje onečišćenja svih voda - primjenom i nadzorom tehničkih mjera. Zalažemo se i za ekološki održivo zbrinjavanje otpadnih voda i mulja. Želimo promijeniti i poboljšati model obrane od poplava", istaknula je.

ORaH-ovci kažu kako su ciljevi i rokovi u vodnom gospodarstvu određeni propisima EU te su i obveza države. U zakonske okvire treba ugraditi i mehanizme zaštite, financiranje, praćenje, jasne mjere djelovanja po odstupanju od zadanih vrijednosti, praćenje provedbe mjera i stanja te uspostaviti sustav integralnog upravljanja. Naglašavaju kako je potrebno iskorijeniti korupciju, kriminal i nepotizam u državnim službama, te državna novčana sredstva koja ulaze u Hrvatske vode koristiti na prihvatljiv i transparentan način. Zalažu se i za povećanje kazna za ilegalno šljunčarenje i krađu mineralnih sirovina.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.