Politika

Sjednica Vlade

Prihvaćen prvi set mjera za smanjenje državnih rashoda

Prihvaćen prvi set mjera za smanjenje državnih rashoda

Uži kabinet Vlade prihvatio je prvi set mjera za smanjenje državnih rashoda, potvrdio je ministar financija Boris Lalovac.

Mjere bi trebale donijeti čak dvije milijarde kuna ušteda na godišnjoj razini, a prvi set odnosi se na poslovanje 187 agencija, zavoda, fondova i drugih pravnih osoba.

Set mjera dostavljen je već i Europskoj komisiji.
Pod dirigentskom palicom ravnateljice Ekonomskog instituta, Vladino povjerenstvo izašlo je s analizom ušteda koje je potvrdio uži kabinet Vlade i već ga poslao Europskoj komisiji.

Mjere se odnose na agencije - njih 187, a ministar financija Boris Lalovac najavljuje kako će one također biti primjenjive i za zavode ali i ministarstva. Mjere će ići i prema javnim poduzećima, radi se o prvom paketu a bit će ih još, najavio je Lalovac.

Jedan dio je već poslan Briselu, drugi će biti danas, a u ponedjeljak se nastavljaju razgovori s kolegama iz Komisije. Mjere podrazumijevaju smanjivanje materijalnih troškova, izdataka za plaću i raznih naknada, ali i spajanje dviju i više agencija u jednu.

"187 njih trebaju živjeti kako živi hrvatski narod. Nažalost, hrvatski narod živi teško i oni se trebaju prilagoditi uvjetima u kojima danas jesmo," napomenuo je Lalovac.

Ministar je rekao kako se žele uvesti standardi, budući da se do sada pokazalo i kako kontrole nisu bile dobre - nije ih bilo ne samo oko materijalnih troškova već i oko plaća.

"Tamo je zaposleno 26 tisuća djelatnika, nije to mali dio javne uprave koji dugo godina nije bio obuhvaćen nikakvim mjerama. Ne govorimo da ćemo ulaziti u njihovu nezavisnost. Oni će nezavisno raditi svoje poslove. Međutim što je bitno, morat će se pridržavati standardnih troškova, u tome nisu nezavisni," rekao je Lalovac.

Zašto tek sada spajaju agencije, pitali su novinari ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu koji je rekao da je dio posla već odrađen, no da drugi dio tek slijedi, a sve kako bi državna uprava bila efikasnija.

Pitanje je samo hoće li sve to biti dovoljno da se ostvare ambiciozni planovi ministra financija o uštedama od 2 milijarde. Štedi se na sve strane, tvrde ministri pa tako Mirando Mrsić kaže da su unutar njegovog resora mnoge uštede napravljene. Podsjeća na kolektivne ugovore, uskrate božićnica i regresa kao i na uštede u mirovinskom sustavu.

"Mislim da što se tiče samog sustava ima vjerojatno još prostora u materijalnim troškovima i na tome radimo dakle manje troškove iznajmljivanja prostora. Tu smo recimo uštedjeli velika sredstva jer nešto što se prije plaćalo 17 eura,s ad se plaća 5 eura po kvadratu, prema tome, na tom području ima još prostora da se naprave uštede", rekao je Mrsić.

Štedimo zadnje tri godine, rekao je pak ministar Gordan Maras koji kaže da uopće nije upitno da će se štedjeti i dalje.

"Uštedjet ćemo još koliko bude trebalo, ali vrlo je jasna poruka: u Hrvatskoj se odlučuje o tome gdje ćemo i kako štedjeti, ne u Briselu. S njima surađujemo, ali u Hrvatskoj se donose odluke", rekao je Maras.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.