Izložba
Picula: 120 godina hrvatske socijaldemokracije obilježeno u Europskom parlamentu
U Europskom parlamentu u Bruxellesu danas je povodom 120. obljetnice hrvatske socijaldemokracije postavljena izložba fotografija, na kojoj je prikazan put od osnivanja prve socijaldemokratske stranke u Hrvatskoj 1894. sve do izazova s kojima se danas susreće hrvatska ljevica. Domaćin izložbe bio je SDP-ov zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula a autor izložbe dr. Antun Vujić.
„Moja namjera zašto sam danas u Europskom parlamentu okupio velik broj ljudi koji se bave socijaldemokracijom kao političari, analiziraju je kao stručnjaci ili je prate kao novinari, jest traženje odgovora koliko je socijaldemokracija još uvijek odgovor na krizu što utječe na sudbine i uvjete života milijuna ljudi, pogotovo u Europskoj uniji koja je u krizi već nekoliko godina. Ovim projektom želimo obilježiti jednu izvorno europsku političku tradiciju i njezino djelovanje u Hrvatskoj tijekom tri stoljeća", poručio je organizator Tonino Picula.
Prije same izložbe fotografija, u Bruxellesu je održana i konferencija „Europska socijaldemokracija: izazovi 21. stoljeća". Uz zastupnika Piculu i autora izložbe dr. Vujića, panelisti na konferenciji bili su Gianni Pittella, predsjednik kluba zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D), predsjednik Stranke europskih socijalista (PES) Sergei Stanishev, potpredsjednik S&D-a Victor Bostinaru te zastupnik Miltiadis Kyrkos, zamjenica predsjednika Socijademokratskog Saveza Makedonije Radmila Šekerinska, profesori Zdravko Petak sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti te predstavnice medija: Tihana Tomičić, novinarka Novog lista i Jasmina Popović, novinarka HRT-a. Konferenciji je također prisustvovala delegacija Foruma mladih SDP-a Hrvatske, koje je zastupnik Picula pozvao na ovu konferenciju i izložbu.
Autor izložbe, dr. Antun Vujić, istaknuo je kako se priroda socijaldemokracije od njenog osnutka promijenila te kako je nekad doprinosila prosperitetu srednje klase.
"Socijaldemokracija kao lijevo krilo politike štednje danas nema smisla, ona mora pokrenuti mase i biti bliska i sindikatima i mladima. No, iako danas socijaldemokracija ima mnogo prepreka, ona također ima i mnogo prednosti koje bi trebalo oživiti".
Zastupnik Stanishev rekao je kako se europska socijaldemokracija danas součava s mnogim izazovima poput krize u Ukrajini i situacije s Islamskom državom: „Mnogi Europljani su nesigurni za svoju egzistenciju, pa zato jačaju nacionalistički pokreti. U zadnjih pet godina na snazi su mjere štednje, a socijaldemokracija se bori protiv njih. Mi se zalažemo za investicije u sektor obrazovanja i javnih usluga".
Potpredsjednik S&D-a Bostinaru istaknuo je kako je „glavni neprijatelj EU danas siromaštvo i nedostatak povjerenja građana u institucije te kako socijaldemokrati moraju još snažnije raditi na tom pitanju".
„Tradicionalna socijaldemokracija ideološki je zastupala prvenstveno robne proizvođače, a suvremena socijaldemokracija mora voditi računa o stvaralaštvu u najširem smislu kao i o pravima potrošača", poručio je Picula prilikom otvorenja izložbe.
Među mnogim gorućim problemima, Picula kao prioritet izdvaja jačanje osjećaja sigurnosti građana u europskim društvima. „Premda je socijaldemokracija najuvjerljivija konstanta europske ljevice, njezina budućnost u 21. stoljeću ovisit će isključivo o tome koliko će biti uspješna u promociji svojih temeljnih vrijednosti u vremenu globalnih promjena, koje radikalno utječu na prava i položaj radno ovisnog građanstva. A ona su sve ugroženija. Socijaldemokracija se uvijek prepoznavala po određenim vrijednostima, no pitanje je što danas građani vezuju uz pojam socijaldemokracije? Jednakost, Bratstvo i Sloboda danas bi, po svemu sudeći, trebali biti prevedeni kao Sigurnost, Solidarnost i Uključenost", kazao je Picula.
Namjerno ostavljajući jedan dio dilema otvorenim, ovom konferencijom i izložbom htjeli smo otvoriti raspravu ne samo o socijaldemokraciji kao vrijednoj političkoj i društvenoj baštini, nego i mogućnostima političkog djelovanja danas - kada je postalo očito kako je svijet puno lakše digitalizirati nego učiniti boljim i sigurnijim mjestom za život", zaključio je organizator izložbe Tonino Picula.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.