Dvije godine su prošle u prilagođavanju
Je li Hrvatska iskoristila dvije godine članstva?
1. srpnja proslavit ćemo drugu godišnjicu od ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Jesmo li te dvije godine dobro iskoristili?
I dok su politička mišljenja oko toga podijeljena u jednom se naši sugovornici ipak slažu - Hrvatska mora iskoristiti sve mehanizme ne bi li u narednom razdoblju krenula još bolje i odlučnije. Kako na protekle dvije godine članstva gledaju naši eurozastupnici ispitala je Željka Gulan.
Dvije godine su prošle u prilagođavanju, sigurno da smo veliki dio posla obavili tijekom samih priprema za ulazak u Europsku uniju, ali smo imali i jednu novu generaciju kriterija koji smo morali zadovoljiti, ocjenjuje protekle dvije godine našeg članstva zastupnik socijalista Tonino Picula. Smatra da su one grupacije koje su se bolje pripremale za ulazak imale i više koristi od Europske unije.
"Prije svega, ušli su na jedno veliko i uređeno tržište, i ono što je u Hrvatskoj preživjelo, stare ili nove tvrtke, ja vjerujem da posluju u svakom slučaju bolje i da se osjeća jedna vrsta napretka. Ono što moramo još popravljati u zemlji, to je prije svega jedna vrsta apsorpcijskog kapaciteta, da sve ono što Unija svojim članicama nudi, da se iskoristi na pravi način", rekao je Picula.A da se članstvo nije iskoristilo na pravi način smatra zastupnica Pučana Ivana Maletić. Kohezijska politika, mogućnost korištenja različitih izvora financiranja, otvaranje jedinstvenog unutarnjeg tržišta od pola milijarde potrošača, transfer novih znanja, tehnologija i inovacija - na sva ta četiri polja nema značajnih pomaka, mišljenja je Maletić.
"Europski fondovi se jako loše koriste. Već drugu godinu za redom smo nova država članica na dnu ljestvice korištenja EU fondova, i to one koju objavljuje Europska komisija. EK je jasno dala do znanja da zna da će RH 2016. ostati bez velikog dijela novca jer nisu ugovoreni projekti. Gubitak novaca prijeti i u 2017. Vrlo loše...", rekla je Maletić.
Kad je riječ o zastupnicima koji zastupaju hrvatske interese u Europskom parlamentu, zastupnik Zelenih Davor Škrlec smatra kako se svi, bez obzora na politički predznak, trude da Hrvatska postane prepoznatljiva članica Europske unije. No postoji tu i vječno - ali...
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
-
Hepatolozi vjeruju da ne postoji "zdrav" alkohol, ali odabir sigurnijih pića s njihovog popisa može vam pomoći da svom organizmu nanesete najmanju moguću štetu.
-
Događanja u Gradskoj knjižnici Zadar u tjednu od 16. do 21. prosinca.
-
U četvrtak, 12. prosinca u Europskom parlamentu u Bruxellesu Gradu Novalji službeno je uručen prestižan naslov Europskog grada sporta za 2025. godinu u kategoriji gradova do 25.000 stanovnika.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.