Usred pregovaračke krize s Europom
Cakalotos: Sa zebnjom preuzimam mjesto ministra financija
Janis Varufakis je grčka prošlost, Euklid Cakalotos je grčka budućnost: vruću ministarsku stolicu usred pregovaračke krize s Europom od Varoufakisa je preuzeo upravo Cakalotos, koji je od travnja i na poziciji glavnog koordinatora grčke pregovaračke ekipe u Bruxellesu, javlja N1info
Riječ je o 55-godišnjem ekonomskom ekspertu s oxfordskom diplomom, koji još iz vremena školskih klupa ima mnogo toga zajedničkog s današnjom britanskom političkom elitom. Rođen je u Rotterdamu, a do danas je, službeno, bio na funkciji glasnogovornika i sive eminencije ministra financija. Za razliku od Varufakisa, Cakalotos ima višegodišnje političko iskustvo i karijeru sveučilišnog proferora.
Opisuju ga kao "mozak Sirizine ekonomije", potpisuje šest knjiga, a u posljednjoj od njih bavi se upravo problematikom uzroka grčke krize, napominjući da nije u pitanju samo "ekonomska kriza", već i "kriza demokracije" u eurozoni.
Cakalotos također smatra da bi Grčka trebala zadržati euro. "Grčki put ka socijalizmu preko odbacivanja eura i osmišljavanja vlastite nacionalne strategije izgleda kao repriza Velike Britanije u sedamdesetima i Francuske u osamdesetima", izjavio je prošle godine.
"Ne tražimo poseban tretman, već jednak tretman u Europi jednakosti", izjavio je pak na savršenom engleskom, u jednom od posljednjih javnih nastupa.
Cakalotos je ranije ove godine posjetio Dublin u nastojanju da pridobije potporu ljevičarskih vlada zemalja južne Europe.
"Siriza i Sinn Fein, kao i Podemos čine dio velike preraspodjele u europskoj politici" rekao je tom prilikom, opisujući Irsku kao "počasnu južnjakinju" u borbi za pravedniju monetarnu uniju.
No unatoč tome i činjenici da će se odlazak Varoufakisa u Bruxellesu slaviti, male su šanse da će Cakalotos biti dočekan ovacijama.
"Bez obzira da li će im je servirati Varufakis ili Cakalotos , činjenica je da će grčku gorku pilulu biti teško progutati", komentirao je novonastalu situaciju grčki novinar Nick Malkoutzis.
Prvo obraćanje javnosti
"Grci su na referendumu u nedjelju poručili da "zaslužuju bolje" i da neće prihvatiti neodrživo rješenje, izjavio je Euklid Cakalotos prvi put se obrativši javnosti nakon prisege za ministra financija.
"Želimo nastaviti razgovore razgovore" s vjerovnicima i "vjerujem da se nešto može promijeniti u Europi", rekao je novi ministar.
Nakon prisege pred predsjednikom republike Prokopisom Pavlopoulosom i premijerom Aleksisom Ciprasom, priznao je da sa zebnjom preuzima dužnost ministra financija "u trenutku koji baš i nije najsretniji u grčkoj povijesti".
Pred novim ministrom financija je teška zadaća ponovne izgradnje povjerenja između Grčke i europskih kreditora narušenog petmjesečnim pregovorima koji nisu iznjedrili sporazum za izlazak Grčke iz duboke financijske krize.
Diskretni 55-godišnji ekonomist koji je sušta suprotnost nekonvencionalnom Varufakisu u utorak će prvi put zastupati svoju zemlju na sastanku ministara financija zemalja članica eurozone u Bruxellesu.
Cakalotosa poznanici opisuju kao osobu "uglađena ponašanja koja zna slušati, analizirati, sintetizirati, vrlo je kultiviran, nije u osnovi tehnokrat, stabilan je u mišljenju, poštuje sugovornika i resi ga velik smisao za etiku".
Otkako je zamijenio Varufakisa u pregovorima pokazao se kao vješt i precizan pregovarač na radost grčkih sugovornika. No Cakalotos je u nekoliko navrata pokazao da nije popustljiv te je u dokumentu kojim je označio neuspjeh pregovora 30. lipnja napisao kako se ne bi moglo tvrditi da su vjerovnici pokazali "maksimalnu fleksibilnost".
U intervjuu za francuski dnevnik Liberation otvoreno je optužio grčke sugovornike da se "ne čine spremnima na kompromis", piše agencija AFP i ocjenjuje kako se ne da zaključiti da će novi ministar u osnovi biti drukčiji od prethodnika.
U tom je smislu znakovita njegova izjava koju je rekao kao novoimenovani ministar "da će poruka 'ne' (grčkih birača na referendumu) biti utisnuta u kolektivno pamćenje Europe" kao poruka "naroda koji je previše trpio i odupro se kako bi postigao održivo rješenje", piše Index.hr.
Vezane vijesti
-
Papa Franjo u nedjelju je osudio eksploataciju izbjeglica u svrhu političke propagande tijekom svoga drugog posjeta otoku Lezbosu, glavnoj ulaznoj točki za migrante koja je postala simbol teškog položaja migranata.
-
Papa Franjo zamolio je poglavara Grčke pravoslavne Crkve Jeronima II. za oprost za zločine koje je počinila Katolička Crkva.
-
Više od 10.000 migranata koji su u posljednje dvije godine stigli u Grčku u nadi da će se domoći Europe, vraćeno je svojevoljno u domovinu, uglavnom u Pakistan, Irak i Afganistan prema programu repatrijacije, priopćio je IOM u petak.
-
Mentalno zdravlje "rapidno se pogoršava zbog uvjeta koji su stvoreni kao rezultat tog sporazuma", objavljeno je.
Izdvojeno
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.