Politika

Čeka se novi saziv

Je li sedmi saziv Sabora ispunio svrhu?

 Je li sedmi saziv Sabora ispunio svrhu?

Škljoc-škljoc i zajedničkom fotografijom pala je i posljednja klapa na sedmi saziv Sabora koji je jučer raspušten. Odluka na snagu stupa u ponedjeljak, a izbori će se održati u roku 60 dana.

Do konstituiranja novog saziva zastupnicima "ostaju" mandati, no pravo je pitanje jesu li ih neki od njih zaslužili u protekle četiri godine? Je li ovaj saziv ispunio svrhu pitali smo zastupnike.

 

 

"Fala lijepa svima", poručio je zastupnicima predsjednik Sabora Josip Leko na kraju zasjedanja, a za svoj rad u parlamentu od mnogih je dobio pohvale, ali i pokude. Sedmi saziv konstituiran je 22. prosinca 2011. godine, izabran je 151 zastupnik, a rad Sabora zaključen je djelovanjem 18 političkih stranaka, 13 klubova zastupnika, 9 nezavisnih zastupnika, a u sazivu je djelovalo i 8 zastupnika nacionalnih manjina. "Ovo na žalost nije bio saziv Sabora kojim bismo mogli biti zadovoljni", poručuje nezavisna Jadranka Kosor objašnjavajući svoj stav mnogim započetim, a nezavršenim procesima - primjerice: zakonom o referendumu. Ali ovo je, koliko ona pamti, i jedini saziv Sabora u kojem se šef oporbe nije pojavljivao.

"Politička borba na političkoj razini se uvijek u demokratskom svijetu vodi u parlamentu. To je ta prava pozornica gdje onda netko tko sutra želi sutra voditi Vladu mora biti ovdje i boriti se s aktualnim premijerom, nadmetati se idejama, prijedlozima i naravno u jednoj konstruktivnoj demokratskoj raspravi", poručuje Kosor.

Šef oporbe u Saboru je u ovom sazivu govorio svega nekoliko puta no bilo je i šutljivijih od njega - poput Željka Keruma koji u parlamentu nije rekao ni riječ. Ipak, da prstom ne treba upirati u zastupnike već preko puta Markova trga smatraju u HDZ-u. Gordan Jandroković kaže ovaj je saziv pokazao potpunu dominaciju Vlade nad saborskom većinom što se moglo vidjeti i po usvajanju zakona po hitnoj proceduri.


"Što se same forme tiče u nekoliko situacija kada je predsjednik Sabora trebao zaštititi dignitet parlamenta pred, da tako kažem, podivljalim nastupima predsjednika Vlade, to se na žalost nije dogodilo. I bila je vidljiva ta nadmoć Milanovića nad Lekom", smatra Jandroković i dodaje:

"Leko je vrlo često upozoravao oporbene zastupnike i dijelio lekcije o demokraciji, a imao je prilike zaštititi dignitet Sabora i demokraciju od premijera".


I Klub nezavisnih ljevičara pridružuje se ovakvim ocjenama. Nikola Vuljanić kaže kako je nakon prvog briljantnog Milanovićevog nastupa u Saboru očekivao da će ovaj saziv raditi najbolje do sada i postizati kompromise, no to se, kaže nije dogodilo.


"Sabor nema nikakav ugled, a zašto ga nema: zato što ni o čemu ne odlučuje. Kako da netko cijeni nešto od čitave te stvari, kako da cijeni čovjeka koji mi na hodniku kaže - to ti je baš dobra ideja, i onda uđe unutra i glasa protiv", ocjenjuje Vuljanić.

Ova institucija ispunila je ustavnu zadaću, smatra predsjednik Sabora Josip Leko koji je na kraju zasjedanja ustvrdio kako je parlament u ovom sazivu otvoren građanima ali da je demokracija proces koji nije završen.

"Na kraju želim vama osobno da imate ostvarenje ambicija bilo u privatnom bilo u političkom životu, u interesu građana Republike Hrvatske. Naravno, u duhu demokratskih načela, uvažavanja drugog i drugačijeg i drugačijih političkih opcija jer to je demokracija, jer to je demokracija, to je smisao da se može iskazati drugačiji stav i da za to nemate posljedicu. Vama i obiteljima sve najbolje", poručio je Leko.

Odluka o raspuštanju Sabora stupa na snagu u ponedjeljak, a izbori će se održati u roku 60 dana. Do konstituiranja novog saziva zastupnicima "ostaju" mandati, ali i plaća koja u prosjeku iznosi 15 tisuća kuna.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.