Europsko zajedništvo palo na testu izbjegličke krize
Zajednička europska politika još je jednom krahirala. Dok Bruxelles poziva na zajedništvo po pitanju izbjegličke krize, zemlje članice načelno su za, no vikendom ipak grade zidove i pripremaju tajne planove.
Nema povjerenja, nema solidarnosti. Može li se i kako Europska unija suočiti s ovim izazovom? Nakon što je Mađarska zatvorila granicu, Slovenija je postala glavni ulaz u Europu za tisuće ozbjeglica koje hrle na zapad. Koordinirane akcije nema, premijer Miro Cerar noćas je mogao samo zavapiti.
"U Sloveniji je na kušnji europska solidarnost. Iluzorno je očekivati da će dvomilijunska država zaustaviti, uredila i riješila ovu stvar koja nije uspjela puno većim državama članicama", rekao je nakon noćašnje izvanredne sjednice predsjednik slovenske Vlade.
Europska je solidarnost potpuno zakazala. I to ne prvi put. Eurozona, rat u Jugoslaviji, sukob u Iraku - sve su to situacije koje su pokazale da Europska unija ima mehanizme za rješavanje problema, no nemoćna je kada države članice te mehanizme odbiju koristiti. Tako je i u slučaju izbjegličke krize, objašnjava Dario Čepo sa zagrebačkog pravnog fakulteta.
"Rješenja postoje, EU je tu najmanji krivac, najveći krivac su države članice, odnosno njihove vlade, odnosno desne vlade, iako i lijeve im drže stranu". Države poput Češke ili Poljske koje ni u kojem obliku ne osjećaju teret izbjegličke krize ne žele podnijeti dio tog tereta, dodaje Čepo."U strahu politika uvijek najbolje djeluje. Ako zastrašite ljude, možete dobiti političke bodove. To vidimo i u Hrvatskoj u ponašanju nekih naših političkih stranaka i političkih aktera koji pozivaju na zatvaranje granica".Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk upozorio je što će se dogoditi ako se Europa ne bude držala zajedno.
"Ako sami nismo u stanju naći humana i učinkovita rješenja, onda će neki drugi naći rješenja koja neće biti humana već nacionalistička i neeuropska", kazao je Tusk nakon prošlotjednog summita.Europski je plan još uvijek na stolu, kažu u Bruxellesu. Turska je postavila jasne uvjete za zaustavljanje priljeva, Frontex će dobiti veće ovlasti i vraćati ilegalne migrante. No, sve su to vatrogasne mjere, upozorava Čepo. Što Turska, a što zima koja dolazi, malo će smanjiti priljev izbjeglica. No, na kraju će se 28orica morati dogovoriti kako raspodijeliti sve te ljude.
"Sve ovisi o Njemačkoj i o tome koliko su zemlje članice spremne žrtvovati ideju europske integracije zaradi vlastitih trenutnih interesa", zaključio je Čepo.
Vezane vijesti
-
Ilegalni ulazak za oko 7.500 migranata na teritorij Srbije je spriječen, izjavio je u nedjelju srbijanski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović
-
-
-
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.