Politika

Miro Kovač o o pitanju arbitraže

Bilateralno rješenje hrvatsko - slovenskog graničnog spora

Bilateralno rješenje hrvatsko - slovenskog graničnog spora

Novi ministar vanjskih poslova Miro Kovač najavio je u intervjuu Media servisu plan da se granični spor sa susjedima ponovno vrati na bilateralne pregovore. Nakon izaska Hrvatske iz arbitraže, ovo je pitanje ostalo visjeti "u zraku". Hoće li ga ova Vlada konačno riješiti?

 

Otkako je Hrvatska ušla u Europsku uniju, a nakon godina blokade prvih susjeda, granični spor sa Slovenijom u Hrvatskoj više i nije neka tema. Realno gledajući, Hrvatskoj ovako i odgovara, Slovenija je ta koja radi pritisak jer traži izlaz na otvoreno more. No s pritiskom su malo pretjerali pa je propala dogovorena haaška arbitraža nakon što se otkrilo da suci kontaktiraju s predstavnicima slovenske Vlade. I što sad? Ljubljana je bila prvo odredište premijera Tihomira Oreškovića, a novi ministar vanjskih poslova uskoro putuje u Sloveniju.

"Ono što mi želimo jest sa susjedima postići bilateralno rješenje u duhu dobrosudsjedskih odnosa i želimo međunarodno pravo kao temelj", otkrio nam je Kovač.Sve je stvar perspektive, nastavlja Kovač i za primjer daje spor Njemačke i Nizozemske.

"Gore onaj zaljev Dollart. Taj spor dugo dugo traje, gdje je granica Njemačka Nizozemska. Na kraju su se dogovorila da postoji jedna linija, s jedne strane upravljaju jedni, s druge strane drugi. Nisu odredili granicu. Što želim time reći? Pa mi ćemo funkcionirati dalje...."Istina, u zaljevu Dollart ne postoji granica što se ispostavilo kao veliki problem u gradnji vjetrenjača u offshore parku jer su i Nijemci i Nizozemci tvrdili da su zaduženi za izdavanje dozvola. Nije Slovencima problem granica na kopnu. Na koncu, stavili su žilet žicu s naše strane, i nisu je makli unatoč prosvjedima i notama. Nije im toliki problem ni prolaz, jer slobodno prolaze Savudrijom. Slovenskih ribara ionako ima za na prste nabrojati, kažu naši i uvjeravaju da im veći problem stvaraju oni iz Pule ili sa Cresa. Ali Slovenci žele utvrđenu granicu na moru kako bi dodirnom točkom, onim famoznim junctionom dobili svoj izlaz na otvoreno more. Arbitražu smo isključili. Mogu li ga dobiti pregovorima?

"Moje je mišljenje da možemo postići dogovor bilateralno an temelju međunarodnog prava. Za to postoje povjerenstva, postoje stručnjaci, postoje, ako hoćete i sudovi, je l?"Po svemu sudeći, vraćamo se na osnivanje povjerenstva i stručne komisije. Nitko više i ne pamti koja je će to biti po redu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.