Politika

SAD

Zašto se demokrati moraju bojati Donalda Trumpa?

 Zašto se demokrati moraju bojati Donalda Trumpa?

Utrka za nominaciju predsjedničkih kandidata u SAD-u apsolutni je medijski hit. Za to je uglavnom zaslužan Donald Trump, milijarder i gotovo sigurni republikanski kandidat nasuprot Hillary Clinton. I dok demokrati trljaju ruke i misle da će, kako ga nazivaju, "laprdalo Trumpa" lakše pobijediti, mnogi analitičari su oprezni.

Otkud Trumpu tolika potpora, tko su njegovi glasači i može li postati novi američki predsjednik?

Donald Trump pomeo je superutorak i teško da ga više itko može zaustaviti da osvoji republikansku nominaciju. Republikanci se, u očaju i nevjerici, sami posljednjih dana obrušavaju na njega iz svih oružja. Bivši kandidat Mitt Romney napao ga je zbog odvratne retorike, aktualni protukandidati troše milijune dolare na negativnu kampanju, no od kontroverznog milijardera Trumpa sve se optužbe jednostavno odbijaju kao da nosi neprobojan štit. Čudi to i CNNovu komentatoricu, Sarah Elizabeth Cupp.
 

"Gdje su žrtve Trumpovog sveučilišta, Trumpovih hipoteka? Pa znamo da taj čovjek ima gomilu tereta nesretnih ljudi za sobom. Nije mi jasno zašto to nije veća priča da se stavi lice na politike koje će on provoditi u Bijeloj kući..

"Ankete zasad pokazuju da Hillary Clinton pobjeđuje Donalda Trumpa 8. studenog na izborima. Demokrati zato uglavnom zadovoljno trljaju ruke. Trump će pobijediti sam sebe, nema nikakve šanse, smatra većina demokrata. No je li to baš tako? Pazite što si želite demokrati, poručuje bivši savjetnik Georgea Busha, Mark McKinnon...

"Sve dok ne odete na jedan od njegovih skupova, ne možete si to točno predočiti. Tamo je jako puno mladih. Jako puno. A dominira bijela radnička klasa. Ti ljudi, radnici, bijelci, kada dođe do izbora: Hillary ili Trump, oni će se okrenuti Trumpu...

"Da bi pobijedio na američkim izborima svakom kandidatu treba barem 30 posto glasova manjina. Trump to sigurno nema. No njegova je strategija ojačati države kao što su Michigan, Ohio, Pennsylvania i natjerati tamošnje glasače da izađu na izbore. Statistika zasad pokazuje da ima dobar trend. Na ovim predizborima u SAD-u u prosjeku glasa duplo više republikanaca nego demokrata. Čak 20 posto birača, pokazuju izlazne ankete, odluku donese na licu mjesta. To nisu birači koji imaju čvrste stavove i to je Trumpova snaga.

Savjetnik Demokrata Steve McMahon kaže da je Trumpova nepredvidljivost najveća opasnost za Hillary Clinton...

"Svaki pametan demokrat trebao bi biti zabrinut. Bit će to utrka s tijesnim ishodom, bilo na koju stranu na kraju ode. On je nepredvidiljiv i zbog toga se teško protiv njega natjecati. Reći će i učiniti nezamislive stvari. Čak i ako ih možete zamisliti, mislite da ih nitko ne bi učinio. Ali on će ih učiniti.

"Upravo to učinio je na zadnjoj debati, ljut što mu je protukandidat rekao da ima "malene ruke".

Analitičari ovo nazivaju najbizarnijm momentom u jednoj predsjedničkoj kampanji u SAD-u.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.