Ostalo / Zadarska županija

Zaštita prirode

Program zaštite i korištenja zaštićenih dijelova prirode za 2009.godinu

Program zaštite i korištenja zaštićenih dijelova prirode za 2009.godinu

Sve planirano Javna ustanova će provoditi u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode i drugim zakonskim propisima

Sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode Zadarska županija kroz svoju Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije skrbi o zaštićenim dijelovima prirode, kategorijama ispod nacionalnih parkova i parkova prirode. 

Programom za 2009. godinu Ustanova predviđa nastavak dosadašnjih i pokretanje novih aktivnosti, vezanih uz održivo upravljanje prostorom i zaštićenim prirodnim vrijednostima, nastavak započetih kao i provođenje novih projekata inventarizacije, valorizacije i monitoringa, te intenziviranje edukativnih i promotivnih aktivnosti s posebnim naglaskom na ekološku mrežu.

Kroz projekt SIPA urediti će se 800m staze do vrela Une (hidrološki spomenik prirode) kako bi se lokalitet učinio prikladnim za turiste i posjetitelje. Postaviti će se informativne table, urediti vidikovac i odmorište, izraditi turistički letci i promotivni film. Nakon infrastrukturnih radova i uređenja staze do izvora Une, osmislit će se turistička tura za koja će se promovirati turističkim agencijama i tour-operatorima.

Novost je info-centar zaštićenih dijelova prirode, koji će se sastojati od LCD touch-screen monitora gdje turisti imaju pristup informacijama o zaštićenim dijelovima prirode Zadarske županije. Turisti će tako moći dobiti informacije o  prirodnom i kulturnom naslijeđu, povijesti, rekreativnim aktivnostima i smještaju, a predviđen je i edukativni kutak o flori i fauni, geološkim osobitostima, biologiji, šetnicama, planinarenju i sl.

Izraditi će se stručna studija o morskoj bioraznolikosti akvatorija uz značajni krajobraz na Sjeverozapadnom dijelu Dugog otoka uključujući i plažu Saharun.

Stručna studija u vrijednosti od 10.000 eura u potpunosti je financirana kroz projekte COAST i SIPA , a obuhvatiti će i inventarizaciju i kartiranje morske bioraznolikosti, a naročito biocenoze Posidonia oceanica i njene ugroženosti uzrokovane sidrenjem i onečišćenjem mora. Zaštita morske cvjetnice obveza je Hrvatske, koja proizlazi iz Konvencije o bioraznolikosti i Barcelonske konvencije. Podaci koje će sadržavati studija potrebni su radi praćenja stanja livada posidonije i predlaganja načina zaštite, a posebno zbog uspostave trajno dopuštena sidrišta.

Nastaviti će se turistička valorizacija ornitološkog rezervata Veliko blato financiranjem iz projekta COAST (cca 100.000.-kn). Cilj projekta je prikaz Velikog blata kao važne postaje u turističkoj ponudi otoka Paga za promatrače ptica i sve popularniji bird watching. Obzirom da je u prošloj godini završeno istraživanje i monitoring ptica, na temelju dobivenih podataka izraditi će se priručnik za praćenje ptica.

Osmisliti će se i urediti šetnica oko blata - i Velikog i Kolanjskog, zatim postaviti info-ploče s najčešćim vrstama ptica, klupe na odabranim lokalitetima, table sa pravilima ponašanja, stolići i klupice.

Također se planira definiranje i provedba još nekoliko projekata inventarizacije i monitoringa i to posebice u dijelu koje obuhvaća Nacionalna ekološka mreža i buduća NATURA 2000.

Jedna od glavnih pretpostavki za korištenje prirodnih vrijednosti i njihovo uključivanje u turističko-kulturnu ponudu županije je promicanje održivog korištenja. Tako će Ustanova za gospodarenje kanjonom Zrmanje raspisati dva nova javna poziva za davanje koncesijska odobrenja za prevoze posjetitelja, nastavit će se s turističkim vođenjima u špilju Modrič, te i dalje raditi na turističkoj valorizaciji plaže Saharun i ornitoloških rezervata Veliko i Kolanjsko blato.

Također će se lokalitet Strašna peć na Dugom otoku dati pod višegodišnju koncesiju, a špilja Golubinka-kraljica Bukovice na Zrmanji pod koncesijsko odobrenje.

Sve planirano Javna ustanova će provoditi u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode i drugim zakonskim propisima.


Reci što misliš!